Počty covidových pacientů neklesají, v Ostravě omezili další péči

Městská nemocnice Ostrava

Zhoršená pandemická situace se aktuálně projevuje především trvale vysokými počty covidových pacientů v nemocnicích. Na Moravě už většina z nich omezila péči, zdravotníci jsou pod neustálým tlakem.

Například Městská nemocnice Ostrava (MNO) dlouhodobě patří k nejzatíženějším nemocnicím na Moravskoslezsku. Pacienti jsou hospitalizováni v pěti standardních covidových stanicích, na dvou jednotkách pro intenzivní péči a jednom postcovidovém oddělení. Další lůžka jsou k dispozici v Léčebně dlouhodobě nemocných. Zdravotníci se zde aktuálně starají o přibližně stovku covidových pacientů, z nich 7 potřebuje intenzivní péči, v LDN jich je 12.

Zdravotnický personál je dlouhodobě zatížený péčí o covidové pacienty a jejich počet, bohužel, stále roste. Abychom nemuseli plošně rušit dlouhodobě plánované dovolené, byli jsme nuceni ještě více tlumit plánovanou a odložitelnou péči, s výjimkou té akutní. Pro provoz covidových jednotek musíme zajistit dostatek sester, včetně specializovaných pro jednotky intenzivní péče,” uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig. Podle něj je akutní a onkologická operativa nadále zachována. V provozu zůstává šest operačních sálů, což je zhruba polovina z těch, které má nemocnice k dispozici.

Z 98 hospitalizovaných covidových pacientů je plně očkovaných 39, netýká se to však pacientů na jednotkách intenzivní péče, z nich není očkován žádný.

Bojujeme s nedostatkem personálu

Jak dále informoval ředitel, v tuto chvíli v nemocnici chybí 232 zaměstnanců zdravotnických provozů, v pracovní neschopnosti jich je 128, osm se nachází na ošetřovném, 82 čerpá řádnou dovolenou a čtrnáct chybí z dalších důvodů nepřítomnosti.

“Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem personálu, především všeobecných a specializovaných sester. Postupně proto došlo k omezení péče u operačních i neoperačních oborů a omezení provozu ambulancí, které neohrozí pacienty na životě,” informovala tisková mluvčí ostravské městské nemocnice Andrea Vojkovská.

Do nemocnice se chystají na výpomoc další vojáci. „V pondělí nám dorazí pomáhat další osmičlenná skupina vojáků, která po dvou týdnech vymění šest stávajících. Jejich pomoc na covidových jednotkách je opravdu velmi potřebná a platná. Určitě jim patří poděkování jednak za práci, kterou ulehčili našemu velmi vytíženému personálu. Jsme také rádi, že se nám podařilo přesunout praxe studentů zdravotní školy, kteří místo v červnu dorazili již nyní,“ doplnila náměstkyně pro řízení lidských zdrojů a správu Kateřina Kyselá.

Přečtěte si  V Podyjí se poprvé v novodobé historii narodila mláďata orla mořského

Nemocnice také pokračuje v podávání monoklonálních protilátek, počet aplikovaných dávek překročil 140.

Zdroj a foto: MNO

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*