Podyjí láká na nezvykle rozkvetlá vřesoviště, pomohl vydatný déšť

Neobvykle krásně rozkvetlý vřes v Národním parku Podyjí

Takové sucho už Podyjí dlouho nezažilo. Na konci srpna ale přišel vydatný déšť, který zbarvil místní vřesy k nepoznání. Fialová vřesoviště připomínají výjevy ze starých obrazů. Na místo hned zamířili lovci krásných fotek.

Národní park Podyjí v těchto dnech láká na krásně zbarvené vřesy. Tato drobná dřevina využívá právě pozdně letní a podzimní vláhu, aby kvetla a vytvořila semena. “Letos vřes kvete přímo ukázkově a z pohledu předchozích suchých let neobvykle pěkně. Fialová vřesoviště v tomto čase vypadají tak, jak je známe ze starých obrazů z 19. století,” zve k návštěvě moravského národního parku botanik Radek Němec.

Významným vlivem, který po staletí formoval podobu zdejších vřesovišť, byla z dnešního pohledu intenzivní pastva dobytka. „V podzimních měsících se navíc suchá tráva, kterou zvířata nespásla, vypalovala. Tím si naši předkové připravovali pastvinu na další rok. Díky poloze regionu na hranici květenných oblastí a pestrosti neživé přírody jsou zdejší vřesoviště unikátní a druhově mimořádně pestrá,“ popisuje botanik.

Koho zajímá, jak vlastně krajina v okolí Znojma vypadala v minulosti, může zavítat na výstavu krajinářských obrazů z Podyjí a pohledů do krajiny okolí Znojma.  Přehlídka Obrazem do krajiny se v Domě umění na Masarykově náměstí ve Znojmě koná do 20. listopadu.

Zdroj: NP Podyjí, foto: NP Podyjí, Kateřina Kubíková

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*