Pokácené lípy poslouží výzkumu. Jedinečná příležitost, říkají odborníci z Brna

Pokácené lípy u Mendelovy univerzity

Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně prozkoumají dřevo z více než desítky pokácených lip, které musely ustoupit renovaci Lesnické ulice ležící hned vedle univerzitního kampusu. Vědci očekávají, že získají více informací o stabilitě stromů v městském prostředí.

Díky probíhajícím úpravám tramvajové trati a chystané výstavbě inženýrských sítí získali odborníci vzorky z celkem 14 živých stromů, což je v městském prostředí spíše rarita. Ze všech pokácených stromů odebrali dvoumetrové výřezy a tenčí příčné sekce. Výřezy následně převezli do univerzitního Výzkumného centra Josefa Ressela v Útěchově, kde budou sloužit k měření fyzikálních a mechanických vlastností čerstvého dřeva a k identifikaci přítomných dřevokazných hub.

„Výsledky zkoumání vlastností jak čerstvého zdravého dřeva, tak i degradovaného, budou v budoucnu využity v používaných metodách hodnocení stability stromů a predikci jejich chování,” uvedl Valentino Cristini z Mendelovy univerzity.

Jedinečná příležitost

Získat vzorky z městských alejí je pro vědce unikátní příležitost. Dosud zkoumali především materiálové vlastnosti stromů z lesních celků. „Získané vzorky nám dovolí posunout se někam dál a upřesní stávající metody pro hodnocení stability stromů,” vysvětlil Cristini.

Cílem je získat poznatky, které v budoucnu poskytnou více informací odborníkům, kteří pečují a městské aleje. „Nejdůležitější je pro nás prevence, abychom byli schopni předpovědět chování stromů v městském prostředí. Jde zejména o vývrat a zlom stromů,” dodal Cristini. Podle vědce budou výsledky k dispozici zhruba za rok. Po zkoumání dřeva v laboratoři bude nutné ještě matematické zpracování dat.

Skladba městských stromů se mění

Odborníci z Mendelovy univerzity již v minulosti upozorňovali, že změna klimatu, která se v tuzemském prostředí projevuje dlouhými periodami sucha a přívalovými srážkami, bude mít do budoucna značný dopad na výsadbu a skladbu stromů ve městech.

Tradiční lípy, javory nebo jasany už nyní nahrazují nepůvodní dřeviny, jako jerlíny a akáty. Ani ty ale do budoucna v městském prostředí patrně nepřežijí více než několik desítek let. Jejich údržba bude navíc mnohem náročnější.

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Související články

Přečtěte si  Počasí Dukovanské elektrárně přeje. Díky příznivým teplotám pracuje na maximální výkon

Doporučujeme

2 Comments

    • Stromy od pohledu byly v pohodě , jak vypadaly uvnitř se teprve ukáže. Vykácet ovšem šmahem vzrostlou alej ,která roste 70-100 roků je barbarství v každém případě.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*