Polák se do fotbalového důchodu nechystá. V Prostějově bude kapitánem

Jan Polák

Fotbalisté Prostějova přezimovali na desátém místě Fortuna národní ligy. Od sestupových pozic je dělí osm bodů, na jaře se ale musí mít na pozoru. „Ve sportu se totiž může stát úplně všechno,“ říká zkušený záložník Jan Polák – nový kapitán prostějovského týmu, který jarní část sezony zahájí v sobotu proti Ústí nad Labem.

Na první pohled by se mohlo zdát, že Prostějov je v relativním klidu. Stačí ale dvě nebo tři kola a vše může být jinak. „Víme, jak to chodí, loni na jaře jsme prohráli čtyřikrát v řadě a ostatní týmy bodovaly. Člověk musí mít oči na stopkách a hned na začátku musíme odvést maximum, abychom pak měli klid,“ říká osmatřicetiletý Polák.

Kádr Prostějova v zimě opustili Marek Střeštík, Jan Kotouč a Tomáš Janíček, v kabině se naopak objevili  Daniel Bialek z Frýdku-Místku, Michal Stříž z Vítkovic a Bronislav Stáňa, jenž dorazil z ligové Opavy. Změna nastala i na trenérském křesle, na které usedl Pavel Šustr, jenž naposledy působil v brněnské Zbrojovce. A jeho rukopis se začíná projevovat. „Snaží se to změnit od základu. Hrajeme více kombinačně, na držení míče, je tam hodně náběhů i napadání a celoplošný presink,“ řekl Polák. „Je toho více, ale ještě je potřeba čas. Snad se to v sezoně sejde tak, jak by mělo,“ dodal.

Z Poláka je kapitán

Zkušený defenzivní záložník, jenž hrával za Anderlecht a působil i v německé Bundeslize, se navíc stal novým kapitánem týmu, kterým dosud byl Karel Kroupa. „Trenér s námi oběma mluvil a řekl, že by chtěl, abych měl pásku na ruce já. Nastupuji uprostřed zálohy, můžu dirigovat hru dopředu i naopak, což byl ten hlavní důvod,“ vysvětlil Polák změnu, která v Prostějově nastala. Své postavení ale nepřeceňuje. „Oba jsme pravýma rukama trenéra. Lídr je třeba, ale důležitější je, jak se budeme prezentovat jako tým,“ dodal.

Polákovi bude za pár dní už 39 let, do fotbalového důchodu se ale ještě nechystá. „Vím, jaký mám věk. Záleží na stavu, v jakém po sezoně budu, jak se budu líbit vedení a jestli se budu cítit dobře. Mám respekt a vím, že kdyby lidé okolo viděli, že to není ono, tak bych se měl stáhnout a zabalit to,“ tvrdí bývalý hráč Brna či Liberce, který je v Prostějově od srpna roku 2018. „Mám toho za sebou hodně a nepotřebuji si nic dokazovat. Nicméně teď jsem připravený a uvidíme, co bude za půl roku,“ nechává toto téma stále otevřené.

Bohaté fotbalové zkušenosti Jana Poláka jsou pro Prostějov velmi platné. Foto: dynamocb.cz

Reprezentaci na EURU přeje postup

Hráč s více než dvěma stovkami ligových startů ale ví, že až jednou kopačky pověsí na hřebík, tak by u fotbalu chtěl zůstat. „Uvidíme, kde a v jaké funkci. To ale nastane až v době po fotbale a ta u mě ještě není,“ hlásí Polák, který má ve sbírce zlatou medaili z mistrovství Evropy hráčů do 21 let. Startoval taky na mistrovství světa v roce 2006 a o dva roky později si zahrál i na EURU, kam se čeští fotbalisté probojovali i tentokrát. „Jsem rád, že tam zase jsme. Být mezi top týmy v Evropě je pro nás totiž skvělou reklamou. Klukům budu přát postup, ale vím, jak moc to bude těžké. Musíme se připravit a ve správný den mít tu správnou formu,“ vyhlíží Polák šampionát, který se v červnu a červenci odehraje ve dvanácti různých městech Evropy.

Autor: pes Foto: 1. SK Prostějov

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*