Pořádný déšť pomohl zvýšit hladiny vodních nádrží, hrozba sucha ale stále trvá

Povodí Moravy zvýšená hladina
Vodohospodáři hlásí dobrou zprávu, déšť pomohl s doplňováním vodních zásob.

Díky vydatným v posledních dnech mohli vodohospodáři v povodí Moravy zvýšit hladiny vodních nádrží. Stouply také hladiny řek v průměru o pět až 40 centimetrů, někde i o 60 centimetrů, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Hladiny vodních nádrží na Moravě se zvedly

Řeky pramenící na horách mají nyní dostatek vody i díky odtávání sněhu, ostatní se dosytily vydatnými dešti. Nejvíce vody zachytily nádrže Vranov a Vír, stále však nejsou plné. Vranov je na 70 procentech a Vír na 92 procentech normálního stavu.

“Zásobní prostory nádrží v povodí Bečvy a na východě území máme plné nebo se plnému stavu blížíme. Na nádržích v povodí Dyje postupně plníme zásobní prostory, kdy se snažíme využít dotékající vodu. Na Vranově jsme zachytili 2,8 milionu metrů krychlových, na Víru 2,9 milionu,” uvedl generální ředitel Václav Gargulák. Dohromady se za poslední týden v nádržích podařilo zachytit 7,7 milionu metrů krychlových vody. Nadále však platí, že vodohospodáři vypouštějí z vodních nádrží nezbytné minimum.

V povodí Moravy jsou výrazné rozdíly

Na řekách panují výrazné regionální rozdíly. Zatímco ve východní části povodí Moravy jsou na nadprůměrných hodnotách, některé menší toky v západní a jižní části nedosahují ani čtvrtiny březnových průměrných hodnot. Například Rokytnou v Moravském Krumlově teče 40 procent březnového normálu, Želetavkou ve Vysočanech pouze 19 procent. Extrémní je situace na Jevišovce v Božicích, je pouze na třech procentech.

Naproti tomu v Bečvě je nyní 160 procent normálního stavu, vodu však není kde zachytit kvůli minimálnímu počtu nádrží.

Stále hrozí extrémní sucho

Ani počasí posledních týdnů nezažehnalo akutní hrozbu sucha, nejvíce hrozí tradičně na jihu Moravy. I proto Povodí Moravy využilo v tomto týdnu vodu z nádrží Nové Mlýny na dosycení lužních lesů v soutokové oblasti Moravy a Dyje.

O pomoci lužním lesům ze zásob Novomlýnských nádrží jsme psali v tomto článku.

Zdroj: ČTK, foto: Povodí Moravy

Související články

Přečtěte si  Hledají se Rychlé šípy! Legendární parta se letos skrývá v Brně, Prostějově či Krnově

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*