Poslanecký slib složil v kroji. Morava není jen o folkloru, říká Jiří Horák

Jiří Horák před Poslaneckou sněmovnou ve vlčnovském kroji

Bučovický starosta Jiří Horák nedávno způsobil rozruch, když přišel do Poslanecké sněmovny ve vlčnovském kroji. V lidovém oděvu totiž skládal poslanecký slib. Vyjádřil tak úctu ke svému předkovi i svou moravskou identitu, kterou podle svých slov silně pociťuje.

Složení slibu v kroji bylo podle nového člena Poslanecké sněmovny v prvé řadě vyjádřením úcty k jeho pradědečkovi Janu Pleslovi, starostovi Vlčnova a poválečnému poslanci, který se stal obětí komunistického režimu. “K mé rodině ve Vlčnově a svým kořenům mám velmi silný vztah a jsem rád, že jsem se k nim mohl tímto přihlásit,” říká Jiří Horák.

Po tomto silném gestu se vyrojila řada otázek včetně toho, proč jako starosta Bučovic nepřišel v tamním kroji. “V Bučovicích bohužel kroj nemáme. Nepodařilo se nám ani dohledat přesnější historickou podobu, jelikož se v našem městě nenosil už poměrně dlouhou dobu. Pravděpodobně to bylo dáno relativně městským charakterem Bučovic,” vysvětluje.

Jiří Horák se stal volebně nejúspěšnějším kandidátem KDU-ČSL na Moravě. Obdržel dokonce více hlasů než předseda strany Marian Jurečka. “Co se týče volebního výsledku, jsem za něj samozřejmě rád. Důvěry voličů si velmi vážím a pociťuji ji jako závazek. Snad je to tím, že jsem hovořil o problémech, se kterými se setkávám jako starosta. O problémech a starostech, se kterými se mi svěřují spoluobčané,” odpovídá mladý lidovecký starosta na otázku, co považuje za zdroj svého volebního úspěchu.

Moravanství nám dodává pocit hrdosti

Čerstvě zvolený poslanec vnímá silně svůj vztah k Moravě, která pro něj není jen nějakým folklorním regionem. “Naše moravské dědictví spočívá v celkové specifické identitě. Ta se projevuje bližšími rodinnými a sociálními vztahy, úctou k tradici, lidové kultuře a náboženství našich předků. Myslím, že tyto kořeny jsou na Moravě silnější než jinde a dodávají nám pocit hrdosti a jistotu v proměnlivých dobách,” vyjadřuje své přesvědčění.

Lidové tradice a dědictví po předcích obecně nevnímá jen optikou folkloru, na který jinak nedá dopustit. Zároveň si všímá silného moravanství i ve svém okolí. “Lidé v mém okolí jsou hrdí na to, že jsou Moravané. Já osobně svou moravskou identitu pociťuji velmi silně,” dodává.

Přečtěte si  V Podyjí se poprvé v novodobé historii narodila mláďata orla mořského

V probíhajícím volebním období se chce věnovat problémům, se kterými se setkává jako starosta. “Je to urychlení výstavby dopravní infrastruktury, řešení nedostupného bydlení nebo také problematika exekucí,” prozrazuje na závěr Jiří Horák.

Autor: pjk, foto: Jiří Horák

Doporučujeme


1 Comment

  1. Identita, kultura, tradice… je to moc pěkné, ale bohužel k jádru věci jsme se zase nedostali.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*