Pošlete vánoční přání lidem, kterým tornádo zničilo domov, vybízí charita

Spoušť po letošním ničivém tornádu na jihu Moravy

Solidaritu, kterou veřejnost projevila po ničivém tornádu na jihu Moravy, mohou v těchto dnech lidé podpořit zasláním vánočního přání. Na speciálním webu, který spustila Diecézní charita Brno, může každý napsat slova podpory pro obyvatele zasažených oblastí.

„Přání před Štědrým dnem vytiskneme a doručíme lidem do jednotlivých obcí. Lidé, kteří kvůli tornádu ztratili domov, tak pocítí, že na ně mnoho jednotlivců i rodin z celé republiky stále myslí,” uvedl ředitel brněnské charity Oldřich Haičman.

Lidé v obcích zasažených tornádem spěchali s opravami střech a oken do začátku zimy. Někteří opravy stihli, někteří jen z časti a řada rodin odložila stavbu nových domů až na jaro. K uskutečnění oprav pomáhají také finance z veřejné sbírky Diecézní charity Brno, jejichž rozdělování stále probíhá.

Podpora je důležitá i v době svátků

Vedle finanční a materiální pomoci lidé oceňují také podporu psychickou. „S lidmi jsem v kontaktu a vnímám, jak je pro ně solidarita a psychická podpora důležitá. Ukázalo se to nejen bezprostředně po katastrofě, ale platí to i nyní, s příchodem zimy a Vánočních svátků,“ vysvětlila Dagmar Kokešová, která jako koordinátorka Charity stále pomáhá na Břeclavsku. „Mnozí se poprvé od léta zastaví a odpočinou si od úklidových a stavebních prací, někteří budou trávit Vánoce ve svých dočasných domovech u příbuzných a známých,“ dodala koordinátorka.

Do sbírky Diecézní charity Brno na pomoc po tornádu přispěli dárci k dnešnímu dni částkou přesahující 360 milionů korun. Finanční pomoc rozdělená domácnostem prozatím činí 243 milionů korun. “Speciální komise i nadále vyhodnocuje nejen míru poškození domů, ale také sociální situaci jednotlivých domácností. Další finanční podpora je směřována především k nejzranitelnějším sociálním skupinám,” upřesnila Kokešová.

Brněnská charita podle ní stále operuje v zasažené oblasti. Místním přímo v obcích denně pomáhají charitní koordinátoři.

Web pro zasílání vánočních přání najdete zde.

Poslechněte si vzkaz obyvatelky jedné z poškozených obcí

Zdroj, foto a video: Diecézní charita Brno

Související články

Přečtěte si  Na pomezí Čech a Moravy mají orli ideální podmínky. Mláďata vyvedli i orli královští

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*