Poslové jara už rozdávají krásu na Stránské skále i jinde po celé Moravě

Koniklec velkokvětý už vítá jaro na Stránské skále

Jaro je cítit ve vzduchu a prozrazuje to i příroda. Jak ukazují fotky Petra Olši, vzácné koniklece už kvetou na Stránské skále v Brně, ale i jinde po celé Moravě.

Na území Brna platí za významnou koniklecovou lokalitu také Kamenný vrch. Známým místem je také například přírodní památka U Strejčkova lomu mezi Grygovem a Krčmaní nedaleko Olomouce či Hamerské vrásy v Národním parku Podyjí. Nafialovělé kvítky koniklece velkokvětého lákají fotografy i všechny milovníky přírody. Ochránci přírody zároveň apelují na návštěvníky koniklecových lokalit, aby s chráněnou rostlinou nemanipulovali a sledovali, kam šlapou.

Krásu těchto poslů jara pro Zprávy z Moravy zachytil Petr Olša. Máte vlastní fotografické úlovky? Podělte se s námi třeba do komentářů na Facebooku Zprávy z Moravy.

Koniklec velkokvětý je teplomilná rostlina, které vyhovují slunné travnaté louky na vápencovém podloží. Koniklece patří mezi první velmi nápadně kvetoucí rostliny, proto se pro ně ujalo označení “posel jara”. Zároveň se jedná o silně ohrožený druh. Jeho poškozování či přesazování z přírody je nezákonné.

Autor: pjk, Foto: Petr Olša

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*