Nevypalujte trávu, varovali hasiči. Letos rapidně přibylo požárů

Hasiči letos častěji vyjíždějí k hašení rozsáhlých požárů. Příčinou je nebývale suché a větrné počasí.

Příchod jarního počasí láká na zahrádky natěšené zahrádkáře, kteří v rámci úklidu pálí trávu a odpad. Podle hasičů ale této činnosti aktuální sucho a větrné počasí vůbec nepřeje. Velmi vysoké riziko požáru už si letos vyžádalo vážná zranění i spálený hektar lesa.

Své o tom ví i starší muž, který vypaloval přerostlou trávu na svém pozemku Bystřici pod Hostýnem na východní Moravě. Oheň se mu však před polednem vymkl z kontroly a rychle se šířil i na sousedův pozemek, kterému začaly hořet túje.

Muž se sice snažil požár uhasit, ale sám byl ohněm zasažen a začalo na něm hořet oblečení. Soused se snažil muži pomoci. I tak starší muž utrpěl vážné popáleniny na spodní části těla a byl letecky transportován do nemocnice,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Podobný případ se stal krátce po poledni v obci Ratiboř na Valašsku. Tři jednotky hasičů zde hasili požár, který vznikl po vypalování louky. Hasiči také bojovali s rozsáhlým požárem lesa nedaleko obce Sloup na Blanensku. Příčina se vyšetřuje.

Hašení požáru pole na Valašsku

Hrozí újma na zdraví i mastná pokuta

Podle mluvčí hasičů letos rapidně přibylo výjezdů kvůli požárům, zejména v jižní části Moravy. Zároveň dodala, že všem, kdo způsobili požár, bude uložena pokuta. “Při vzniku požáru hrozí neopatrným občanům nejen újma na zdraví či na majetku, ale i nemalá finanční sankce,“ upozornila Javoříková.

Hasiči se podle ní shodují, že nyní je riziko vzniku rozsáhlého požáru velmi vysoké. „Profesionální a dobrovolní hasiči prosí občany, aby si užívali slunečného počasí, ale vyvarovali se v tomto suchém a často i větrném období jakémukoliv zakládání ohně na svých pozemcích či v přírodě,“ vyzvala na závěr mluvčí hasičů.

Zdroj a foto: HZS ČR

Související články

Přečtěte si  Neplánovaná výluka historického vlaku mezi Břeclaví a Lednicí: Hurvínek se na koleje vrátí ve druhé polovině srpna

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*