Pozor na podvodné e-maily, varuje pošta

Podvodný mail
Ilustrační obrázek

Podvodníci se vydávají za poštu a podvodně lákají z klientů jejich data. Česká pošta upozornila, že v posledních dnech několik zákazníků obdrželo falešný e-mail, který informuje o údajném nedoručení zásilky. V příloze obsahuje škodlivý program, trojského koně.

V předmětu zprávy figuruje poznámka „Nemohli jsme doručit váš balíček“, pravděpodobné jsou i další varianty tohoto oznámení.

Podvodný e-mail obsahuje škodlivý soubor

Česká pošta v tiskové zprávě upozorňuje všechny uživatele, aby na podobné zprávy neodpovídali a nepokoušeli se otvírat dané přílohy. Existuje zvýšené nebezpečí napadení počítače či mobilního zařízení škodlivým softwarem, případně zneužití osobních údajů či finanční ztráty.

Obdobný podvod klienti České pošty zaznamenali také v e-mailu s upozorněním na nedoplatek nebo s výzvou o doplnění osobních údajů. Podvodníci po příjemcích žádali zaslání nedoplatku nebo stažení souboru z přílohy a vyplnění osobních údajů.

Ukázka podvodného e-mailu (zdroj: Česká pošta)

Objevila se fiktivní soutěž o mobil

Česká pošta také nedávno varovala před fiktivní soutěží o mobilní telefon iPhone 11. Na mobilních telefonech a stránkách sociální sítě Facebook se objevovaly formou reklamy klamavé zprávy s logem České pošty. Podvodná hra se projevovala i formou žádosti o úhradu poštovného (51,- Kč).

Česká pošta upozorňuje, že není autorem těchto zpráv, její logo je použito neoprávněně. Už dříve podala trestní oznámení na neznámého pachatele a v tuto chvíli podniká veškeré kroky, aby zobrazování této zprávy zabránila.

Zdroj: Česká pošta, foto: Pixabay

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*