Pozvánka na přednášku: Hranice Čech a Moravy v myslích lidí i v krajině

Hranice mezi Čechami a Moravou je jednou z nejstarších a nejstálejších hranic v Evropě. Přestože po nástupu komunistické vlády v tehdejším Československu z části ztratila svůj administrativní význam, stále je výrazným prvkem v krajině i ve společnosti a myslích lidí. Právě o tomto fenoménu bude v Brně v budově Ombudsmana na Údolní ulici pojednávat přednáška Petra Marka z Masarykovy univerzity.

Jedná se o další díl z cyklu úspěšných přednášek pořádaných Společností pro Moravu a Slezsko pod názvem “Hranice Čech a Moravy v myslích lidí i v krajině”. Vůbec první proběhla v Čechách v Lanškrouně, kde sklidila velký ohlas.

Jak sám název napovídá, beseda se bude týkat historické hranice Čech a Moravy. Budou zde představeny zachovalé hraniční kameny, ale i novodobé připomínky této prastaré hranice, o kterou se nikdy nebojovalo. Přednáška navíc představí vybrané výsledky výzkumu vnímání zemské hranice Čech a Moravy obyvateli česko-moravského pomezí. Nastíní také současné i budoucí (nejen) turistické využití zemské hranice, a to v kontextu umělých krajských hranic, které nerespektují přirozenou a po staletí ustálenou zemskou hranici. 

Regionální geograf RNDr. Petr Marek, Ph.D. z Masarykovy univerzity je předním znalcem česko-moravské zemské hranice, kterou osobně prošel a zdokumentoval. Ohledně zemské hranice sepsal několik prací, které vyšly v ČR i v zahraničí. V r. 2023 se stal vítězem v soutěži o nejlepší dizertační práci v oboru geografie.

Autor: red Zdroj a foto: Petr Marek, Vladimír Novotný

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*