Před 230 lety zemřel v Novém Jičíně slavný vojevůdce Laudon

Laudon
Laudon po bitvě u Kunersdorfu

Město Nový Jičín není spojeno pouze s legendárním autorem protestsongů Karlem Krylem, který zde prožil mládí a jehož dědeček v tomto městě provozoval tiskárnu Kryl & Scotti, ale do historie Nového Jičína je nesmazatelně zapsán i chráněnec Marie Terezie, slavný rakouský vojevůdce Ernst Gideon von Laudon.

V červenci roku 1790 se během prohlídky slezských hranic ubytoval v Novém Jičíně u místního hostinského a měšťana Johanna Kreuzburga. Tento rohový dům u radnice vlastnil pivovarská práva a poprvé je zmíněn v roku 1602, kdy byl majitelem výrobce látek Georg Sallner a jehož rodina vlastnila dům až do roku 1719. Od druhé poloviny 18. století zde již byl hostinec.

Křest syna hostinského a náhlá smrt po krátké nemoci

Generál Laudon svému ubytovateli Johannu Kreuzburgovi poskytl nevšední službu, protože jeho právě narozenému synovi stačil jít za kmotra, o čemž svědčí i hezky vyvedený zápis v novojičínské matrice. Bohužel brzy onemocněl, ulehl a již o devět dní později, 14. července 1790, zemřel na následky zvětšení prostaty. Další den bylo jeho tělo převezeno do císařské rezidence Hofburg ve Vídni, kde byla o šestnáct let později pochována i jeho manželka Klara von Hagen.

A jak si vlastně Nový Jičín návštěvu a skon slavného vojevůdce připomíná ? Na tzv. Laudonově domě na novojičínském náměstí je dnes umístěna pamětní deska a busta. Ještě jedna pamětní deska je na bývalém zájezdním hostinci, který tehdy nesl název U zeleného stromu a dnes je tam řeznictví. Laudon totiž Nový Jičín navštívil již v roce 1787, kdy jel do Ruska za carevnou Kateřinou a v hostinci se ubytoval.

Autor: Radovan Vrtěl Foto: matrika Nový Jičín, SOA Opava, wikipedie.jpg

Související články

Přečtěte si  Čedok připravil další lety z Moravy za exotikou. Z Brna i Ostravy se bude létat do Thajska a na Mauricius

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*