Před 25 lety zasáhla Moravu ničivá povodeň. Zavzpomínejte u dobových snímků

Tragicky ikonická obec Troubky při soutoku Moravy a Bečvy, kterou zcela zaplavila povodeň z roku 1997.

Morava a Slezsko se na začátku července 1997 staly místem jedné z největších přírodních katastrof ve střední Evropě. Povodně nebývalých rozměrů si vyžádaly na čtyřicet obětí na lidských životech, přes tři sta domů bylo zničeno, pět a půl tisíce poškozeno. Zdevastovány byly stovky kilometrů silnic a železnic.

Škody v povodí Moravy a Odry dosáhly desítek miliard korun. Povodně zasáhly stovky obcí.  Tragicky ikonickým místem se stala obec Troubky při soutoku Bečvy a Moravy, která byla zcela zaplavena.

Do záchranných prací se zapojily tisíce dobrovolníků. Událost vyvolala nebývalou vlnu solidarity. Svého druhu hrdinou se stala i tehdy čerstvě dobudovaná přehrada Slezská Harta. Nádrž stavěná od roku 1987 měla být podle odhadů naplněna v roce 2002. Extrémní srážky tento proces výrazně urychlily. Čerstvě dostavěné vodní dílo navíc odolalo masivnímu tlaku vody.

Mohutné povodně zároveň nastartovaly výstavbu protipovodňových opatření různého druhu. Jejich budování ještě urychlily povodně z roku 2002, které měly na Moravě také tragický průběh, ale naštěstí méně ničivý. Od roku 1997 byly postaveny stovky přehrad, mostů či hrází.

Povodně mohou kdykoliv přijít znovu

Podle vodohospodářů se může extrémní situace kdykoliv opakovat. „Pro povodeň v červenci 1997 byly rozhodující dvě krátce po sobě následující etapy extrémních dešťů, které byly vyvolané povětrnostní situací zvanou “tlaková níže po trase V b”. Tento souběh okolností se může kdykoliv opakovat i na dalších místech v povodí Odry a Moravy,” upozornil generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč.

Povodně podle něj představují mimořádné, ale nikoliv neobvyklé události. Faktem zůstává, že povodeň před čtvrt stoletím byla na většině toků největší v měřené historii od roku 1890. Podobná povodeň byla snad v roce 1813. Počtem obětí i velikostí povodňových škod byla povodeň 1997 zcela výjimečná. Měla zásadní vliv i na nastartování procesu zvýšení povodňové ochrany obyvatel,“ doplnil Tkáč.

Autor: pjk, zdroj a foto: Povodí Odry, Povodí Moravy

Přečtěte si  Na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity skončil třetí pedagog zapletený do skandálu sexuálního obtěžování studentek

Související články

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*