Přehledně: Strany odkrývají kandidáty do krajských voleb

V letošním roce nás čeká dvojí volební klání. V říjnu 2020 se uskuteční krajské a senátní volby. Strany postupně přicházejí s kandidáty, řada subjektů dojednává předvolební koalice. Zprávy z Moravy přinášejí přehled dosavadního vývoje na Moravě a ve Slezsku.

Jihomoravský kraj: Vokřál chce být hejtman, Šimek až na čtvrtém místě

Lídrem jihomoravské kandidátky ANO v podzimních krajských volbách má být místopředseda strany a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Současný hejtman Bohumil Šimek bude kandidovat na čtvrtém místě. Na druhém místě krajské kandidátky figuruje místostarostka Vyškova Karin Šulcová, třetí je současný krajský radní Milan Vojta.

V čele kandidátky jihomoravské KDU-ČSL bude starosta Velatic na Brněnsku Jan Grolich. Dvojkou na kandidátce má být krajský předseda strany a místostarosta Vyškova Roman Celý. První pětici doplňuje starosta Josefova na Hodonínsku Vojtěch Pospíšil, krajský zastupitel Jan Zámečník a bývalý radní kraje Jiří Němec. V první desítce bude i senátorka Anna Hubáčková či místostarosta Břeclavi Richard Zemánek.

Starosty pro jižní Moravu, kteří jsou dnes součástí krajské koalice, povede ve volbách starosta Kyjova a předseda Svazu města a obcí ČR František Lukl. Starostové pro jižní Moravu jsou krajskou kandidátkou celostátního hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

Sídlo Jihomoravského kraje Foto: wikimedia

ČSSD povede hejtmanův náměstek Marek Šlapal. Na kandidátní listině má figurovat i bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, konkrétně na 18. místě.

ODS povede ředitel vědeckého ústavu Ceitec Jiří Nantl, Piráty předseda znojemského sdružení Lukáš Dubec a TOP 09 hejtmanův náměstek Jan Vitula.

Krajská manažerka TOP 09 Andrea Lukáčová sdělila, že TOP 09 ještě s někým jedná o spolupráci, informace by strana mohla zveřejnit po víkendu. Příští týden by měli mít jasno Zelení, informovala jejich tajemnice Lenka Zemanová. Moravské zemské hnutí podobu zapojení do voleb ještě zvažuje.

Zlínský kraj: Čunek zvažuje čelo kandidátky, Starosty povede Gazdík

Jiří Čunek (KDU-ČSL) bude nejspíš obhajovat post hejtmana v čele lidovecké kandidátky. Definitivně se rozhodne v nejbližší době.

ČSSD povede někdejší krajská radní a současná zastupitelka Taťána Valentová Nersesjan, která byla před čtyřmi lety dvojkou na kandidátce.

Přečtěte si  Pět moravských radnic bylo nově zapsáno na seznam národních kulturních památek

Krajský radní přes školství a poslanec Petr Gazdík stane v čele kandidátky STANu. Kandidovat chce i Miroslav Adámek, který STAN před čtyřmi lety v kraji vedl.

Piráty povede finanční analytička Hana Ančincová z Kroměříže.

Olomoucký kraj: široká koalice padla, Piráti a STAN vyzvou krajské vedení samostatně

V Olomouckém kraji se jednalo o vzniku široké koalice, která by konkurovala velkým stranám, úspěšným v minulých volbách. Na předvolební spolupráci se nakonec dohodli pouze zástupci KDU-ČSL, Zelených a TOP 09. Spolu s lokálním hnutím utvořili Koalici pro kraj. Piráti a STAN zůstali mimo koalici.

Lídrem za KDU-ČSL byl zvolen Marian Jurečka, kandidátku ODS povede Dalibor Horák. Do čela krajské kandidátky ČSSD byl nominován Jiří Zemánek. Lídrem STANU je olomoucký zastupitel Josef Suchánek. Piráti zvolili za svého lídra prostějovského zastupitele Petra Kapounka.

Moravskoslezský kraj: Hejtman Vondrák chce zůstat v čele kraje

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) bude v podzimních krajských volbách obhajovat svůj post.

Protikandidáty Vondráka a post hejtmana má být někdejší ostravský primátor Petr Kajnar, který se loni po letech vrátil do ČSSD, náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL), karvinská zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti) nebo dlouholetý ostravský i krajský zastupitel Josef Babka.

O společném postupu jednají ODS a TOP 09.

Sídlo Moravskoslezského kraje Foto: wikimedia

Vysočina: Běhounek plánuje zopakovat vítězství sociálních demokratů

Kandidátku ČSSD na Vysočině povede současný hejtman Jiří Běhounek, v čele Pirátů figuruje projektová manažerka Hana Hajnová. Lídrem společné kandidátky hnutí STAN a SNK ED je krajský zastupitel a starosta Pacova Lukáš Vlček.

Lidovce na Vysočině má do voleb vést poslanec a krajský zastupitel Vít Kaňkovský. Za moravské okresy se v první pětici vyskytuje pracovnice odběrového transfuzního střediska v Třebíči Marie Dudíková a starosta obce Oslavice nedaleko Velkého Meziříčí Pavel Janoušek.

Pro doplnění, historické území Moravy se také nachází v Pardubickém (Svitavsko) a Jihočeském (Dačicko) kraji.

Zdroj: ČTK, kandidující politická uskupení, foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme


3 Comments

  1. Můžete prosím investigativně článek “Přehledně: Strany odkrývají kandidáty do krajských voleb” doplnit, ve kterých krajích bude kandidovat do zastupitelstev a se kterými lídry tradiční politická strana Moravy, letos přejmenovaná dlouhým názvem “Moravané, pro zachování Moravy se při sčítání lidu 2021 opět přihlasme k moravské národnosti”?

  2. Popravdě mě ( doufám že i ostatní Moravany ) víc zajímají kandidátky moravských politických stran než ta které uvádíte .

    2
    1

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*