Přerostlé trávníky v Olomouci? Může za to externí firma, vysvětluje primátor

Začátkem tohoto týdne už měla být na všech zelených plochách v Olomouci, které obhospodařují technické služby města, poprvé posekaná tráva a mělo se začít s druhou sečí. Zatímco na některých místech je vše v pořádku, zejména v okrajových částech města jsou trávníky přerostlé a sekačky se k nim v této sezóně ještě nedostaly. Zhruba polovinu ploch má totiž sekat externí firma najatá technickými službami, která ale neplní termíny ani kvalitu práce, informovalo vedení města.

„V posledních dvou týdnech nás občané atakují stížnostmi na neposečené trávníky, zvláště v okrajových částech města, jako je Holice, Nový Svět, Nemilany, Radíkov nebo Droždín. Při pohledu na džungli, která v některých místech místo travnatých ploch vznikla, se není čemu divit. Musím se jednoznačně postavit na stranu občanů, kteří město kvůli vysoké a neposečené trávě kritizují,“ sdělil primátor Mirek Žbánek s tím, že okamžitě žádal vysvětlení od vedení Technických služeb města Olomouce (TSMO), které mají na základě smlouvy s městem o travnaté plochy pečovat.

Technické služby města Olomouce se starají zhruba o polovinu travnatých ploch ve městě. Na těchto místech jsou termíny i rozsah a kvalita práce dané smlouvou s městem Olomouc dodrženy. Z kapacitních důvodů si však TSMO prostřednictvím řádného výběrového řízení každoročně najímají externí firmu, která má provádět seče ve zbývajících lokalitách. Pro letošní rok zakázku vyhrála nová firma, která však své závazky vyplývající ze smlouvy neplní.

Objednání externí firmy byla chyba

„To je samozřejmě velice nepříjemné, zejména pro občany, kteří tyto komplikace pociťují na vlastní kůži. Chápu rozhořčení některých z nich a chtěl bych je ujistit, že se snažíme situaci řešit co nejrychleji a nejlépe, jak je v našich silách. Nedodělky po externí firmě budou v průběhu června odstraněny pracovníky technických služeb a uděláme vše proto, aby se tato situace již neopakovala. Naše zaměstnance jsme v průběhu května nasadili na sobotní směny, v současnosti probíhají odpolední směny, při kterých se zaměřujeme na důležité úseky, především okolí dětských hřišť, výhledových úhlů do křižovatek a podobně,“ vysvětlil omluvně ředitel TSMO Pavel Dostál. Vůči dodavatelské firmě bude městská organizace postupovat dle smlouvy a bude jí vyčísleno vysoké penále.

Přečtěte si  Důl Frenštát bude do konce léta definitivně zasypán. Na místě vznikne "chytrá vesnice"

Aktuální situace je pro Technické služby města Olomouce signálem pro to, aby starost o zelené plochy ve městě do budoucna řešily jinak. „Zkušenost s novou dodavatelskou firmou nás velmi pravděpodobně povede k rozhodnutí zajišťovat seče co nejvíce pracovníky TSMO, a omezit tak závislost na externích firmách,“ dodal Dostál.

Město Olomouc nedávno schválilo novou Strategii zeleně a management údržby, která jasně stanovuje, jak se nejen o zelené plochy ve městě starat. „Strategie mimo jiné určuje i počet sečí zelených ploch na různých místech ve městě, tak aby starost o ně byla smysluplná a udržitelná. Na to je samozřejmě navázaná i smlouva s technickými službami o údržbě trávníků, kterou je třeba dodržovat. Jen tak můžeme městskou zeleň udržet v takovém stavu, aby město krášlila a mohla sloužit lidem,“ uzavřel náměstek primátora Otakar Bačák, který má zeleň v Olomouci ve své gesci.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*