Přes tisíc erbů a předmluva prince Charlese. Vychází velkolepé dílo heraldika Jiřího Loudy

V Olomouci se připravuje vydání velkolepé publikace k výročí nedožitých stých narozenin světově proslulého heraldika Jiřího Loudy. Kniha obsahující přes tisíc kreseb erbů představuje téměř sedmisetletou historii rytířů Podvazkového řádu, jednoho z nejvýznamnějších společenství v Evropě, v jehož čele dnes stojí britská královna Alžběta.

Přes tři roky redakční práce, přes tisíc osobitých kreseb erbů a uznání prostřednictvím předmluvy prince Charlese. Velkolepou publikaci představily na začátku týdne Vydavatelství Univerzity Palackého ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Olomouci za účasti britského velvyslance Nicka Archera.

Kniha nese název Coats of Arms of the Knights of the Order of the Garter / Erby rytířů Podvazkového řádu. V ambiciózním, téměř bibliofilském provedení sumarizuje životní dílo Jiřího Loudy, světově proslulého heraldika, který většinu svého života prožil v Olomouci.

Olomouckého heraldika k Anglii pojil úzký vztah

„Rytířská Anglie byla múzou Jiřího Loudy po desetiletí. Zalíbení v ní našel během druhé světové války, kdy působil jako výsadkář ve službách britského královského letectva. Fascinace historií rytířů Podvazkového řádu ho už neopustila. Osobitý a typicky britský rukopis, který Louda vtiskl do nespočtu kreseb erbů jednotlivých členů řádu, ve své předmluvě ocenil právě i princ Charles,“ přiblížil mezinárodní přesah publikace Aleš Prstek, ředitel Vydavatelství Univerzity Palackého.

Fakt, že kniha v Británii rezonuje, podtrhuje i aktivní účast britského velvyslance Nicka Archera při představení knihy. Během něj zástupci univerzity také symbolicky předali do rukou diplomata Otakara Fojta první dva výtisky publikace určené britské královně a suverénce řádu Alžbětě II. a jejímu následníkovi na trůnu i v čele řádu – princi Charlesovi.

Jiří Louda

Mezi členy Podvazkového řádu, jehož historie se píše už 672 let, nalezneme jména mnoha slavných, celosvětově významných osobností politického i kulturně-společenského života. Čtenáři si v knize mohou prohlédnout nejen osobní erby již zmiňované královny Alžběty či prince Charlese, ale také například erby prince Philipa, Bernarda Montgomeryho, Winstona Churchilla, Margaret Thatcherové, Edmunda Hillaryho či prince Williama.

„Úzké propojení Jiřího Loudy s Anglií bylo patrné téměř z každého kousku pozůstalosti, kterou jsme při přípravě na knihu procházeli. Všechny materiály nám navíc odkryly příběh, který jsme si nemohli nechat pro sebe, a proto jsme připravili také pozoruhodnou expozici,“ prozradil ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek a připomněl, že až do 10. ledna 2021 v muzeu probíhá výstava s názvem Jiří Louda – Život mezi erby.

Přečtěte si  Celostátní festival základních uměleckých škol probíhá od neděle ve Veselí nad Moravou. Účastníky podpoří zakladatelka festivalu Magdalena Kožená

Kniha, kterou lze považovat za vrchol heraldikovy celoživotní práce, ovšem vychází teprve nyní, pět let po Loudově smrti. Bylo to možné jen díky pečlivé práci jeho vnučky a pomoci dalších badatelů, kteří museli shromáždit rozptýlené dílo a sestavit je do kompaktního celku.

„Vždy jsem věděl, že Jiří věnuje kresbám erbů rytířů Podvazkového řádu enormní úsilí. Rozsah jeho práce při seznamování se z jeho pozůstalostí mě však i přesto v dobrém slova smyslu šokoval. Něco tak komplexního a velkolepého asi nikdo z nás nečekal,“ přiznal Karel Müller, ředitel Zemského archivu v Opavě a spoluautor publikace, kterého s Jiřím Loudou pojilo dlouholeté přátelství.

Velkolepá edice vznikla díky pomoci z řady obcí

Velkolepé zpracování knihy si žádalo velkou finanční investici. Aby se tento opus magnum podařilo realizovat v plánovaném rozsahu a formátu, rozhodlo se Vydavatelství UP oslovit města a obce, pro něž Louda zpracoval obecní či městské znaky, s prosbou o příspěvek na vydání knihy.

Spolu s příspěvkem ze Státního fondu kultury se tak celkem podařilo sesbírat více než 400 tisíc korun, díky nimž může mít kniha svou působivou vnější podobu. Další podrobnosti o knize naleznete zde.

Video o publikaci Jiří Louda: Coats of Arms of the Knights of the Order of the Garter / Erby rytířů Podvazkového řádu

Zdroj: město Olomouc, foto: UPOL

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*