Při povodních na Uničovsku zemřel člověk, Slavonicko zpustošily kroupy

Uničov záplavy
Zatopený městský park v Uničově

AKTUALIZOVÁNO

Moravu od nedělního odpoledne zasáhly silné bouřky s přívalovými dešti. Na Šumpersku a Uničovsku vyvolaly lokální záplavy, které mají na svědomí smrt člověka. Slavonicko zpustošila kroupová smršť. Na dalších místech Moravy vyhlásili povodňovou pohotovost s vysokým stupněm nebezpečí.

Lokální záplavy způsobily smrt člověka, pohřešuje se starší žena

Uničovsko a Šumpersko aktuálně trápí lokální záplavy. Hasiči oznámili smrt člověka, stále se pohřešuje čtyřiasedmdesátiletá žena. Desítky obyvatel hasiči z řek naopak naštěstí zachránili. Oskava v Uničově je v pondělí ráno na třetím stupni a dále stoupá. Informaci uvedl server Aktuálně.cz.

Policie po ženě z obce Oskava pátrá. Povodně mají také jednu oběť, pochází z oblasti Šumvaldu. Nejpostiženější částí je zde místní část Břevenec. Právě v těchto obcích byla situace nejvážnější, voda tu zatopila desítky domů, poškodila vozidla i infrastrukturu. Někde museli hasiči evakuovat také obyvatele, další lidé uvízli v zatopených autech.

Noční bouřky a lokální záplavy způsobily na několika místech menší výpadky dodávky elektrické energie. Bez elektřiny jsou desítky domácností.

Fotogalerie: Záplavy na Uničovsku

Hladiny řek nebezpečně stouply, na řadě míst zasahují hasiči

Na řadě míst byl v noci u několika toků překročen třetí stupeň povodňové aktivity, který nyní platí jen na Oskavě v Uničově. Hladina tam před 08:00 dosahovala 330 centimetrů. Oslava v Dlouhé Loučce klesla na druhý stupeň, první platil kolem 05:00 na Desné v Koutech nad Desnou i na několika dalších místech povodí Moravy.

Práci s odčerpáváním vody a odklízením vyvrácených stromů ze silnic měli hasiči večer a v noci také na Třebíčsku, Žďársku, Brněnsku a Blanensku. Po bouřkách stouply na některých stanicích také hladiny Jihlavy, Želetavky či Třebůvky. Svratka v Brně na Poříčí a Veverské Bítýšce dosáhla prvního stupně povodňové aktivity. 

Jinde hasiči čistili bahnem zanesené silnice, do Jeclova na Jihlavsku přiváželi protipovodňové pytle. Protipovodňovou hráz museli stavět i ve Velkém Meziříčí.

Povodňovou pohotovost s vysokým stupněm nebezpečí vyhlásili meteorologové do pondělních 11:00 pro oblasti Jeseník, Litovel, Mohelnice, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh, Moravská Třebová a Rýmařov.

Podle moravských vodohospodářů je většina toků již po kulminaci. Povodí Moravy má technické pracovníky v terénu v zasažených oblastech, těžká technika je připravená zasáhnout. Záleží na vývoji situace. Na místech, kde jsou vodní nádrže, došlo k zachycení povodňových průtoků v nádržích.

Přečtěte si  Zlínu akutně chybí členové volebních komisí, nezájem a nemoci řeší i jinde

Kroupy zpustošily Slavonicko

Slavonicko na jihozápadě Moravy zasáhla o víkendu kroupová smršť. Ulice místních měst a obcí pokryly nánosy krup. Lidé mají poničený majetek, pro část úrody znamenaly kroupy hotovou katastrofu.

Padaly až pěticentimetrové kroupy.  Radarové snímky naznačují, že se mohlo jednat o takzvanou supercelu, tedy nejsilnější typ klasické bouřky. V USA vznikají u supercel početná tornáda. U nás supercely hrozí hlavně velkými kroupami. Zda se skutečně jednalo o supercelu, ještě odborníci potvrdí.

Fotogalerie: Kroupová smršť na Slavonicku

“Po dlouhých třech ‘koronových’ měsících jsem se minulý pátek opět dostal na naši milovanou ‘chalópku’ do Maříže. Tak jsme pokosili a shrabali přerostlou trávu na ploše veliké asi 1000 metrů čtverečních. Vše uklidili. No a večer pak ta vichřice s krupobitím. Stromy padaly, vše plné úlomků větví a listí, takže vše znovu, tentokrát i s motorovou pilou. Fakt skvělé přijetí. Musíme chránit náš domov před podobnými katastrofami, jsem si jistý, že mají spojitost s globálními klimatickými změnami. Jiný domov než ten moravský nemáme,” řekl oslovený chatař z Maříže.

Autor: pjk, foto: město Uničov,Vlastimil Novák

Doporučujeme

1 Comment

  1. Zajímavé je, že Slavonice byly podobně poničeny naposledy v roce 1967. Střechy domů po té pohromě vypadaly, jakoby je někdo kropil dávkami z kulometu. Jel jsem tenkrát do Slavonic vlakem a viděl jsem to dílo zkázy na vlastní oči.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*