Přímý vlak z Brna na vídeňské letiště? Spoj vznikne už v létě

Vlak společnosti RegioJet

Nová vlaková linka nabídne přímé spojení mezi brněnským hlavním nádraží a vídeňským letištěm. Její provozování v letních měsících oznámil RegioJet. Vedení Brna dnes navíc podpořilo záměr stálé linky od letošního prosince pilotně, od poloviny příštího roku standardně.

Podle vedení Brna přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm zajistí výrazné zlepšení komfortu i rychlosti dopravy. Předpokládaná jízdní doba by se měla vejít do dvou hodin. „Usnadní i dostupnost našeho města pro turisty cestující letadlem. Pro místní pak bude znamenat pohodlnou, rychlou a jednoduchou alternativu k ostatním možnostem dopravy,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková. 

Dnes schválený záměr zajištění přímého spojení na letiště je podle ní důležitým krokem v přípravě projektu. „Rada města Brna schválením záměru dává souhlas s navazujícími kroky, které umožní přesunout projekt od jednacího stolu do reality. Záměr počítá s pilotním provozem v omezeném režimu. Od prosince zhruba do poloviny roku 2023 by zatím jezdil vlak méně často. Věříme, že by vybraný dopravce mohl jezdit i častěji, ovšem na komerční riziko, tedy bez finanční kompenzace ze strany města,“ doplnil radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Předpokládá, že pokud by nebyly významnější komplikace, mohl by standardní provoz mezi Brnem a Mezinárodním letištěm Vídeň fungovat od léta příštího roku. “Schválený záměr je nutné zahrnout do aktuálně dokončovaného plánu dopravní obslužnosti města Brna. Dále je třeba zajistit úpravy rozpočtu a připravit potřebné smluvní dokumenty,” upřesnil brněnský radní.

Atraktivitu linky také prověří čerstvá novinka ze strany soukromé společnosti RegioJet. Oznámila provozování přímé linky z Brna na vídeňské letiště od 16. června. Dva spoje denně pojedou až do konce léta bez přestupu na letiště, jeden zpět.

Vídeň místo vlastního letiště

Zřízení přímé vlakové linky na vídeňské letiště je také důsledkem úpadku vlastního brněnského letiště. Vedení města a kraje se dlouhodobě nedaří výrazně rozšířit počet pravidelných linek. Cestující z Moravy proto často využívají okolní letiště, ať už v Praze, Bratislavě nebo zejména ve Vídni.

Zdroj: město Brno, foto: RegioJet

Související články

Přečtěte si  Brněnský dopravní podnik zaznamenal v lednu a v únoru nejvyšší tržby v historii. K úspěchu přispěli i Ukrajinci

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*