Příprava stavby úseku D1 Přerov-Říkovice může pokračovat. Provoz bude zahájen nejdříve v roce 2024

Ilustrační foto

Stavební odbor olomouckého magistrátu dal v úterý povolení ke změně územního rozhodnutí pro stavbu nového více než desetikilometrového úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem. Může tak dojít k pokračování její přípravy. Stavba tohoto nového úseku, který se napojí na už takřka dokončenou část mezi Lipníkem nad Bečvou a Přerovem, se ale zpozdí. Došlo totiž ke zrušení zakázky na zhotovitele ze strany silničářů. Podle nových odhadů bude provoz na dálnici mezi Přerovem a Říkovicemi zahájen nejdříve v roce 2024.

Podoba mimoúrovňových křižovatek bude odlišná

Základní směrové vedení hlavní trasy nového dálničního úseku D1 mezi Přerovem a Říkovicemi se po schválení úpravy územního rozhodnutí nezměnilo. Nejvýznamnější změnou oproti původnímu projektu je jiný tvar mimoúrovňových křižovatek Přerov-sever a Přerov-západ, jejichž plošný rozsah se díky tomu zmenšil.

Řízení zdržel podnět ekologů a Vody z Tetčic

Územní řízení pro obchvat Přerova bylo v březnu 2017 zahájeno na stavebním úřadě v Přerově, avšak kvůli podnětu organizací Děti Země a Voda z Tetčic bylo loni v létě přeloženo do Olomouce. Spolky totiž upozornily na riziko podjatosti vedení Přerova.

Stavba měla původně začít u vloni

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) očekává, že schválená změna územního rozhodnutí ke stavbě by měla nabýt právní moci v příštím roce na jaře. Stavební povolení proto chce podle současných plánů vyřídit do června 2020. Nové výběrové řízení na zhotovitele stavby by mělo začít také v příštím roce.

Desetikilometrový úsek z Přerova do Říkovic je posledním na D1, který se zatím nestaví. Stavba přitom měla začít podle původních plánů už vloni, kvůli problémům kolem územního řízení však nabrala zpoždění.

Stavbu zdržely zejména námitky ekologických aktivistů Děti Země, kvůli jejich opakovanému napadání územního řízení ŘSD nestihlo vyřídit stavební povolení v dříve plánovaném lednovém termínu. Kvůli průtahům v přípravném řízení se navíc změnily poměry mezi zájemci a jejich kvalifikací pro stavbu.

Mapa znázorňující chybějící úsek D1 mezi Říkovicemi a Lipníkem nad Bečvou

Dokončují se poslední úseky dálnice D1

Úsek Říkovice-Přerov po dostavbě naváže na téměř 14 kilometrů dálnice mezi Lipníkem nad Bečvou a Předmostím u Přerova. Tato část by se měla otevřít ještě letos. Stavba dálnice D1 mezi Lipníkem a Přerovem začala v roce 2016. Dálnice D1 by měla mít po kompletní dostavbě celkem 377 kilometrů z Prahy přes Brno a Ostravu až k polským hranicím. Dálnice D1 má spolu s vnitřním průtahem Přerova zlepšit neutěšenou dopravní situaci v tomto městě.

Přečtěte si  Brněnský dopravní podnik objednal dalších 20 nových obousměrných tramvají Škoda 45T. Jezdit budou už v roce 2026

Zdroj: ČTK, foto: pixabay.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*