Přírůstky v ZOO Ostrava: Po pěti letech se podařilo rozmnožit vzácná prasata z Filipín

Po pěti letech se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava rozmnožila vzácná prasata z Filipín. Mladý pár prasat visajánských odchovává dvě mláďata, která přišla na svět 10. července. Pohlaví selátek zatím neznáme, nicméně obě se mají čile k světu a jejich rodiče o ně příkladně pečují.

Rodinu prasat visajánských najdou návštěvníci v blízkosti expozice Na statku. Podobně jako mláďata jiných druhů prasat mají i tato ochranné zbarvení v podobě kontrastního pruhování srsti, které časem zmizí. Prase visajánské patří ve své domovině k druhům, kterým hrozí v důsledku lidské činnosti úplné vyhubení.

V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je zařazeno do kategorie „kriticky ohrožený“, což je poslední kategorie před kategorií „vyhubený v přírodě“. Chov v zoologických zahradách tak sehrává klíčovou roli při záchraně druhu, protože tato prasata mají jen malý krůček k tomu, aby v budoucnu vymizela z přírody úplně.

Prase visajánské

Prase visajánské (Sus cebifrons negrinus) je endemitem Západních Visajských ostrovů. V současné době přežívá již jen na ostrovech Negros (3. největší filipínský ostrov) a Panay. Jeho přirozeným prostředím jsou deštné lesy, které však rychle mizí v důsledku přeměny krajiny zejména na zemědělskou půdu. Kromě ztráty prostředí je jeho největší hrozbou nadměrný lov a křížení s jinými druhy prasat. V jídelníčku prasete visajánského převládají hlízy, kořínky, nejrůznější plody, ale také drobní bezobratlí živočichové. Potravu hledá důkladným přerýváním půdy svým dlouhým a na pachy citlivým rypákem. Kypřením půdy a následným rozséváním semen v trusu společně s výživným hnojivem si vysloužil označení pralesní zahradník, čímž plní ve své domovině významnou ekologickou úlohu při obnově lesa.

Po dobu letních prázdnin je Zoo Ostrava otevřena až do 20 hodin. Pokladny a pavilony se uzavírají v 18 hodin.

Autor: red Zdroj a foto: ZOO Ostrava

Související články

Přečtěte si  Zoo Zlín oslavuje: Rodina kapybar se rozšířila o nejpočetnější vrh mláďat v historii

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*