Přísně utajovaná základna v Morké-Horákově se otevřela veřejnosti. Z prostoru vznikne volnočasový areál

Bývalá protiletadlová raketová základna nedaleko obce Mokrá-Horákov

Prostory, které více než deset let sloužily jako přísně utajovaná protiletadlová raketová základna nedaleko Mokré-Horákov na Brněnsku, se v sobotu 2. listopadu poprvé po odchodu vojáků zpřístupnily veřejnosti. Vlastníkem pozemku je od loňska soukromý majitel, který má v plánu místo proměnit v areál pro trávení volného času.

Ještě nedávno tu byli vojáci, areál změní účel

“Základna tady byla od dokončení v roce 1983 až do roku 1994, ještě do roku 1997 tu byla základní vojenská služba. Ani místní dlouho nevěděli, co tady vlastně přesně je. Prostor byl pak dlouhá léta zakonzervován a i díky tři a půl metru vysoké zdi se do něj nedostali ani žádní nežádoucí obyvatelé,” uvedl Jiří Kyjovský z nezávislého sdružení VZA Bunkr, které na zprovoznění základny na přání majitele pracuje.

“Rozhodně tam nemá vzniknout žádné stálé bydlení, spíš místo pro firemní akce, kongresy nebo akce využívající okolní prostředí. Vzhledem k tomu, že je prostor dost daleko od obytné zóny, nabízí se tu například možnost pořádání festivalů a podobně,” popsal Kyjovský. Plány jsou ale zatím v počátcích.

Prostory se veřejnosti otevřely poprvé

Sobotní návštěvníci si mohli prostor prohlédnout ve stavu, v jakém jej vojáci v roce 1997 opustili. Mohli si areál projít samostatně podle mapky nebo při komentované prohlídce, svézt se na staré vojenské technice i na koních. Prozkoumat někdejší tajnou vojenskou základnu nakonec dorazilo téměř 600 zájemců, což pořadatelé vzhledem k dušičkovému termínu a sychravému počasí považují za úspěch.

Připravuje se pravidelný provoz

“Uvažujeme o akci mezi vánočními svátky, ale pak se otevře až na jaře. Do té doby opravíme budovu kiosku u vstupu a dokončíme sociální zázemí, které zatím chybí. Uvažujeme o zavedení pevné otevírací doby, zatím jen o víkendech. Ale už teď sem chodí zájemci hrát například airsoft, byl tu i motorkářský sraz,” dodal Kyjovský.

Umístění areálu

Areál bývalé protiletadlové raketové základny nedaleko obce Mokrá-Horákov se rozkládá na ploše 6,7 hektaru. Byl součástí systému podobných základen kolem Brna. Armádě sloužil do roku 1997. Kromě bunkrů pro uložení raket, velitelského bunkru nebo bunkru s řídící technikou v něm stojí i obytné budovy s jídelnou. Ty by se měly proměnit v budoucnu například na kongresové centrum nebo rekreační ubytování.

Přečtěte si  Hledají se Rychlé šípy! Legendární parta se letos skrývá v Brně, Prostějově či Krnově

Zdroj: ČTK, foto: VZA BUNKR – veřejný zábavní areál Horákov

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*