Přívalové deště zaplavily sklepy, odstraňují se spadlé stromy

Moravu o víkendu zasáhla další vlna přívalových dešťů. Situace se aktuálně zklidňuje.

Přívalové deště v neděli způsobily na mnoha místech Moravy lokální zaplavení sklepů a garáží. Odstraňuje se velké množství spadlých stromů. Hladiny rozvodněných vodních toků na většině míst klesají, informovali vodohospodáři z Povodí Moravy.

Zaplavené sklepy a garáže

Voda ze sklepů byla podle vodohospodářů čerpána na Hodonínsku či v brněnské čtvrti Žebětín, kde voda vyplavila školu. Na Bobrůvce byl dosažen u obce Skryje druhý stupeň povodňové aktivity s kulminací ve 22:00 a první stupeň u Dolní Loučky, Dalečína, Veverské Bítýšky a řízeně na odtoku z Brněnské přehrady. Od večera docházelo postupnému poklesu hladin vodních toků.

Během noci z neděle na pondělí se vlivem přecházející fronty od severu poklesy pozastavily a došlo k opětovným nárůstům průtoků. Ve stanici Skryje na Bobrůvce byl znovu dosažen druhý stupeň povodňové aktivity.  V této chvíli dochází na většině toků k poklesům.

Během noci nebyly hlášeny žádné mimořádné situace. Území povodí je po víkendových srážkách silně nasycené, především na Česko-moravské vrchovině, v Beskydech a Jeseníkách. V případě deště je podle vodohospodářů možné v těchto územích očekávat rychlou odezvu v menších vodních tocích.

Řeka Sázava, která náleží do povodí Labe, se v neděli dostala na druhý povodňový stupeň v západomoravském Žďáru nad Sázavou. Platí zde povodňová pohotovost.

Vzedmutá voda pomohla plnit vodní nádrže

Během víkendu byly podle informací Povodí Moravy postupně zvyšovány odtoky z nádrží Mostiště, Vír, Brno a Nové Mlýny. Vodní nádrž Vír má v současnosti plný zásobní prostor, Vranov se aktuálně blíží 85 procentům naplněnosti zásobního objemu.

Podle aktuálních předpovědí se během dne mají bouřky vyskytovat v následujících hodinách především v jižní a jihozápadní části Moravy. Srážky mají posléze postupně slábnout.

Zdroj a foto: Povodí Moravy

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*