Pro tornádo byly podmínky jako v USA, říká lovec bouří a Osobnost Moravy

Michal Viktorýn alias Wiki Suaréz, fotograf, amatérský meteorolog a Osobnost Moravy 2022.

Michal Viktorýn alias Wiki Suaréz vstoupil ve známost díky přesné předpovědi ničivého tornáda, které loni řádilo na jižní Moravě. Fotograf a amatérský meteorolog také stojí za oblíbenou stránkou Počasí online Morava, která má na Facebooku přes sedmdesát tisíc sledujících. Navíc letos vyhrál v anketě Osobnost Moravy. Zprávy z Moravy se ho zeptaly na nejmilovanější koníček i další zajímavosti z osobního života.

Začněme tím nejznámějším. Před rokem jste předpověděl tornádo na jižní Moravě včetně jeho ničivosti. Jak se vám to povedlo?

Situaci jsem sledoval už deset dní předem, kdy modely naznačovaly celkem slušnou divočinu. Týden před samotným tornádem jsem informoval na stránkách, že nás pravděpodobně čekají velmi silné bouře. Díval jsem se na spoustu modelů, Icon, Kachelman, GFS, kde jsem sledoval hlavně Cape, střih větru, helicitu a před bouřkami od jihovýchodu prohřátí vzduchu až k +35°C. Do samotného dne jsem doufal, že to modely odepíšou, ale to se bohužel nestalo.

V samotný den jsem sledoval i sondáž z Prostějova. Tam byly opravdu vysoké hodnoty pro vznik velmi silných bouří. Už delší dobu srovnávám vysoké podmínky z USA při situacích u nás v Evropě. Daný den byly stejné podmínky, jaké běžně bývají při tornádových situacích v USA. Tornádo jsem proto očekával.

Byl jsem s kamarádem u Znojma, kde jsme čekali na první supercely, které přicházely z Rakouska. Už jsme měli informaci, že tam padají velké kroupy. Tušil jsem, že až to přijde do naší oblasti, bude zle. Tornadickou supercelu jsme měli od sebe dvacet kilometrů, protože utekla na Břeclav. Nakonec jsme ji dostihli až v Hodoníně. Kvůli velikosti krup jsem ji byli nuceni objet.

Co vás vedlo k zájmu o meteorologii? Máte za sebou nějaké vzdělání, odborné kurzy?

No, stojí za tím taková vtipná situace. Jako malý kluk jsem se díval na oblohu a fascinoval mě vznik mraků. Od mala jsem si myslel, že mraky jsou z cukrové vaty. Od té doby mně to zůstalo (smích).

Žádné vzdělání ohledně meteorologie nemám. Jsem úplně amatérský meteorolog, který se učil hlavně z encyklopedií. Načetl jsem různé informace o tom, jak porozumět počasí. V dnešní době je nejdůležitější naučit se číst z různých modelů a nedělat závěry jen z jednoho.

Přečtěte si  Zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity, chemik Vojtěch Adam. Bylo mu 42 let

Věnujete se také fotografování. Má i toto souvislost s počasím?

Rád fotím, hlavně přírodu. Ta se dá krásně kombinovat právě s počasím. Jsem lovec bouří, co rád fotí blesky a vše kolem toho. Když očekávám silnější bouřky, monitoruji situaci z místa pro fanoušky. Momentálně se začínám učit fotit i portréty. Snad je to na správné cestě (úsměv).

Jaké jsou vaše další záliby?

Počasí vede, na to si udělám čas vždy. A samozřejmě fotografování, bez toho bych nemohl být. Dále miluju sport – fotbal, hokej, kolo. Poslední roky hodně cestuju a výletuju, samozřejmě s foťákem. Jako každého kluka mě baví i hry na PC jako odreagování.

Čtenáři vaši příspěvků mohou vypozorovat, že žijete někde na Slovácku. V jaké části?

Žiju na Kyjovsku, přesněji ve Strážovicích. Odtud taky důvod, proč fotím. Je od nás krásný výhled na celé Hodonínsko a když se zadaří, jsou vidět i vrcholky Alp.

Co říkáte na cenu Osobnost Moravy, kterou jste letos získal?

Je mi ctí, že jsem byl nominován, ale stále si myslím, že nedělám nic výjimečného. Dělám, co mě baví. Počasí se věnuju hlavně pro lidi. Chtěl bych poděkovat všem, kdo v anketě dali hlas mně nebo komukoliv dalšímu z nominovaných.

Počasí online Morava stále nabírá sledující. Čím si vysvětlujete takový zájem? Máte s touto aktivitou nějaké plány do budoucna?

Moje stránka neboli moje meteo rodinka se rozrůstá správným směrem. Moc mě těší, že lidé mají takovou důvěru. Jen jsem chtěl všem ukázat, že i člověk, který nepracuje v počasí a má to jen jako koníček, dokáže dělat úspěšné předpovědi, i když za to není placený.

Škoda, že tu dosud nevzniklo něco jako v USA, kde je silná podpora amatérských meteorologů a lovců bouřek. Znám další šikovné lidi, kteří tento koníček táhnou dopředu a jsou úspěšní.

Autor: pjk, foto: Michal Viktorýn

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*