
Brněnský prodejce letenek Kiwi.com s celosvětovou působností se v současnosti pohybuje na polovině běžných prodejů, ty mu neklesají zatím jen v Latinské Americe. Spolumajitel firmy Oliver Dlouhý, který nedávno převzal ocenění Podnikatel roku, předpokládá, že zhruba od začátku dubna bude firma měsíc až dva prakticky na nule. Za rok 2018 přitom vykázala tržby 28 miliard korun a stále rostly. Celosvětový pokles prodeje letenek souvisí s pandemií nového typu koronaviru, který vyvolává nemoc Covid-19.
Některá letecká spojení byla zrušena po zásahu vlád, některá ruší aerolinky kvůli minimálnímu zájmu. Lidé ve velkém přestávají cestovat a lety ruší či odkládají.
Lidé hledají alternativní destinace, ale ani ty nejsou jisté
“Největší pokles jsme zaznamenali u destinací, jako je Thajsko, Srí Lanka či Bali. Zákazníci však hledají alternativy k těmto exotickým destinacím,” uvedla Janičinová. Jedná se například o lety do Karibiku, na Maledivy, na Zanzibar či do Keni, v Evropě na Maltu. “Současně vnímáme pokles zájmu i o letenky po Evropě. Přesto i v ní najdeme místa, kam lidé chtějí na jaře vycestovat. Jedná se například o Amsterodam či města severní Evropy,” uvedla Janičinová.
Přestože klesají počty rezervací letenek, jejich prodejci mají víc práce než normálně. “Musíme řešit rušení letů a neustálé změny. Jinak se řídíme doporučením vlády a doporučujeme kolegům práci z domova,” řekl Dlouhý. Další problémy udělalo cestujícím rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa, který od pátku zakázal cesty obyvatel EU do USA. Lidé tak musejí cesty odkládat, přitom podle Janičinové se destinace v USA staly pro mnohé náhradními cíli místo jihovýchodní Asie.
Zakladatel společnosti nedávno obdržel prestižní ocenění
Zakladatel a spolumajitel Oliver Dlouhý se paradoxně nedávno stal hlavním oceněným v prestižní soutěži Podnikatel roku. Dlouhý založil současnou firmu Kiwi.com pod názvem SkyPicker.com v roce 2012 jako vyhledávač levných letenek. Nyní je jeho firma globálním prodejcem letenek. Firma se profiluje hlavně jako technologická, která přináší do cestování moderní technologie. Mají zákazníkům zjednodušovat nákup cestovních dokladů a cestování. Zahrnuje nejen leteckou, ale i železniční nebo autobusovou dopravu.
Kiwi.com zaměstnává po světě 2800 lidí, hlavní sídlo má na Moravě, v Brně. Denně zpracuje 100 milionů vyhledávání a její tržby v roce 2018 dosáhly 28 miliard korun a zisku 111 milionů korun. Teď je pozice firmy kvůli pandemii koronaviru značně ohrožena.
Zdroj: ČTK, foto: Needpix.com
Buďte první kdo přidá komentář