Prostor před Bílým domem v Brně ožije velkoplošnými malbami, které čistí ovzduší

Město Brno se zapojilo do projektu na oživení prostoru před Bílým domem velkoplošnou malbou v rámci iniciativy Asphalt Art. Realizaci projektu zaštiťuje Centrum pro středoevropskou architekturu CCEA ve spolupráci s Turistickým a informačním centrem.

Vítězným návrhem je koncept Patrika Antzaka a Jakuba Jahna nazvaný Vidím plno dobrých lidí. Za pomocí participace studentů VUT vznikne dílo s tematikou geometrických barevných ornamentů a lidských figur. Financování projektu je zajištěno grantem Bloomberg Philanthropies ve výši 500 000 Kč, z kterého je hrazena organizace, příprava soutěže a realizace samotného uměleckého díla. Dále se na projektu podílí Městská část Brno-střed, která zajistí zahradní úpravy před Bílým domem. 

„Porota ocenila volnou kompozici malby pojatou jako otevřenou soustavu elementů, kterou je podle aktuální situace možné rozpracovávat a rozšiřovat dále do prostoru,“ uvedla k vítěznému návrhu Yvette Vašourková z CCEA.

Vítězný návrh

Na začátku dubna proběhlo jednání poroty posuzující projekty participativního uměleckého díla formou malby v předpolí Bílého domu. V porotě také zasedl jako představitel města a expertní člen na participaci radní města Brna Filip Chvátal.

Na malby bude použit nátěr, který zajišťuje aktivní čištění vzduchu a zmírní tak negativní dopady frekventovaných cest

„Na jednání nám byly představeny různé formy uměleckých maleb ve veřejné prostoru a musím říct, že zvolené místo je k realizaci zvoleného díla přímo určené. V tomto ohledu malba nebude narušovat dopravní značení na vozovce. Realizace projektu bude probíhat na konci května. Z projektu jsem nadšený, místo barevně ožije a zároveň dojde k větší bezpečnosti chodců,“ doplnil informace o projektu radní Chvátal.

Na zhotovení malby v porotě vybrali inovativní nátěr od firmy FN-NANO. Ta dodá projektu ekologický aspekt.

„Zcela zásadním, i když na první pohled neviditelným, aspektem malby je spolupráce s českou firmou FN-NANO. Ta se zabývá výrobou environmentální nanotechnologie pro čištění vzduchu. Přímo na malbu tak využijeme nátěr, který pomocí fotokatalýzy zajišťuje aktivní čištění vzduchu. Jen pro orientaci, výrobce uvádí, že 100 m2 tohoto nátěru odstraní za rok z ovzduší desítky kilogramů skleníkových plynů a prachových jedovatých a karcinogenních částic. Tím dojde ke kompenzaci negativních dopadů frekventovaných cest,“ uzavřel radní Chvátal.

Přečtěte si  Otevření prvního moravského centra pro léčbu genetických onemocnění ve Fakultní nemocnici v Brně
Vítězný návrh

Autor: red Zdroj a foto: Město Brno, Filip Chvátal, Google Maps

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*