Protékající hráz rybníka Horní Svrčov na Přerovsku vyvolává obavy. V ohrožení je majetek i vzácní živočichové

Rybník Horní Svrčov na Přerovsku, který je chráněn jako přírodní památka, čelí havarijnímu stavu – jeho hráz totiž začala protékat. Informace o této kritické situaci předali městským úředníkům zástupci Českého rybářského svazu, který na tomto místě provozuje rybářskou činnost. Aby se předešlo možnému ohrožení lidí a majetku, bylo rozhodnuto o snížení hladiny rybníka a tím i tlaku vody na poškozenou hráz. Toto opatření podrobně vysvětlil náměstek primátora Miloslav Dohnal. Nyní se připravuje projektová dokumentace pro rekonstrukci hráze. V okolí rybníka byly také umístěny cedule upozorňující na zákaz vstupu.

„K porušení hráze došlo vlivem postupného uhnívání kořenů a pařezů, které se nacházejí na návodní hraně koruny hráze, a které následně působí jako drény. Navíc je poškozené výpustní potrubí,“ řekl Petr Školoud z přerovského magistrátu. Oprava havarijního stavu je pro Přerov prioritou, a proto její realizace dostala přednost před dalšími projekty. „Na zpracování projektové dokumentace a biologického průzkumu byla alokována částka ve výši asi 382 tisíc korun. Na samotnou opravu, kterou plánujeme na příští rok, je vyčleněno 5 a půl milionu korun,“ sdělil náměstek Dohnal.

Přerovská organizace Českého rybářského svazu obhospodařuje na Svrčově čtyři rybníky. Ten, který má poškozenou hráz, nese název Horní Svrčov a zaujímá plochu skoro 7 tisíc metrů čtverečních. „Kvůli protékající hrázi bude nutné rybník co nejdříve slovit. Výlov, který zde proběhne po 18 letech, může přinést zajímavé úlovky – třeba i dvoumetrového sumce. Dno už prozkoumávali potápěči,“ uvedl hospodář přerovských rybářů Petr Kopřiva. Ten také potvrdil, že 5 až 10 procent dna je poseto škeblemi – a vyskytují se tu nejen běžné škeble říční, ale také vzácné rybniční. „Podle biologického posudku by zde měla žít populace až 5 tisíc živých škeblí a město v současné době zajišťuje jejich sběrače. Výlov a sběr se ale musí uskutečnit, dokud bude teplota nad 5 stupňů. Pokud je nižší, je zákaz s nimi manipulovat a bude se muset počkat až do jara,“ řekl Kopřiva. Vylovené škeble pak budou přeneseny do zbylých třech svrčovských rybníků. 

Osada Svrčov se nachází 13 kilometrů od Přerova. Část pozemků, včetně lesa, patří Přerovu. V majetku města jsou i čtyři rybníky, které jsou u sebe v těsné blízkosti – Lužní Svrčov, Horní Svrčov, Prostřední Svrčov a Dolní Svrčov.

Přečtěte si  Ve Vyškově vznikne na místě průmyslového areálu nová čtvrť s parkem. Zastupitelé schválili investiční záměr

Autor: red Zdroj a foto: Město Přerov

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*