Proti suchu pomáhají vínu houby, překvapilo vědce

Sucho sice poškozuje révu vinnou, u poškozených rostlin ale vědci objevili houbu, která pomáhá nedostatek vody kompenzovat. Vinaři ji zatím nevyužili.

Lékem na nedostatek vody ve vinicích v době klimatické změny mohou být půdní houby. Vědci z Mendelovy univerzity ve spolupráci se zahraničím zjistili, že výrazně přispívají ke zmírnění vodního stresu a navíc dodávají rostlině důležité minerální látky. Tyto houby se přitom v půdě vyskytují přirozeně a není problém je do vinohradů v potřebném množství dodat.

Dostatek vody ve vinohradech je jedním z klíčových parametrů, který určuje kvantitu i kvalitu sklizně révy vinné, ale také zdravotní stav rostlin. V době klimatické změny dochází k situaci, kdy jsou i vinice stresovány nedostatkem vody. Vědci se proto zabývají otázkou jak rostlinám přirozeným způsobem pomoci. „Právě půdní houby v tomto snažení mohou hrát významnou roli,” říká genetik Aleš Eichmeier, který se s kolegy ze Španělska a Uruguaye snaží objasnit chování komunit půdních hub spojených s révou vinnou.

Za sebou už vědci mají experimentální fázi, kdy testovali v různé podobě nedostatkem vody stresované rostliny po dobu osmnácti měsíců. Na to navázalo masivní sekvenování genetické informace hub, které odhalilo komunity, z nichž část žije s rostlinami v symbióze a pomáhá jim. „Mezi třemi vybranými režimy závlahy jsme pozorovali významné statistické rozdíly,” uvedl Eichmeier.

Houby mohou vyrovnat nedostatek vody

Diverzita komunit hub výrazně klesala tam, kde se rostlině nedostávalo vody. Tyto rostliny naopak musely čelit houbovým patogenům způsobujícím choroby jako je černání pat kořenového krčku nebo Petriho chorobu. “V daném případě jde přitom o nejzávažnější onemocnění, která postihují vinaře vysazující nové vinohrady,” vysvětlil Eichmeier.

Na druhé straně ale vědci u vodou stresovaných hub zaznamenali výrazný nárůst hub, které rostlině pomáhají. Podle Eichmeiera je toto zjištění unikátní, protože podobnou otázkou se nikdo dosud nezabýval.

„Tyto houby mohou významným způsobem ochránit rostliny révy vůči nepříznivým podmínkám. V době významné potřeby opatření ke zmírnění vodního stresu mohou sehrát zásadní roli,” uvedl odborník z Mendelovy univerzity. Vědci se budou nyní zabývat otázkou, jakým způsobem a v jakém množství tyto houby aplikovat přímo ve vinohradech.

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme


1 Comment

  1. Spolupráce hub (živočišná forma, u vyšších hub z větší části skrytá pod zemí, podobně jako u ledovce vidíme jenom malou část) a rostlin je dlouho známá věc – viz Mykorhiza: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mykorhiza
    – jako ostatně každá spolupráce. Někdy se vyvine jedna strana chytřejší než druhá a ze spolupracovníka / přítele se stane parazit / vrah.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*