Průměrná mzda v ČR vzrostla na 32 466 Kč, na Moravě se bere méně

Podle právě zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla v 1. čtvrtletí 2019 průměrná hrubá měsíční nominální mzda proti stejnému období předchozího roku o 7,4 %. Po odečtení inflace se reálně zvýšila o 4,6 %. 

Ze zveřejněných údajů vyplývá, že průměrná mzda dosáhla hodnoty 32 466 Kč a medián (střední hodnota, kdy polovina lidí bere méně a polovina více) se zvýšil na 27 585 Kč.

Nejvíce mzdy rostly ve středních Čechách a na Olomoucku nejméně na Vysočině

Růst mezd nebyl ve všech krajích ČR stejný. Nejvíce, o 7,9% rostly mzdy v kraji Olomouckém a Středočeském. Nejnižší růst 6,5% zaznamenal Kraj Vysočina.

Výrazné jsou také rozdíly ve výši průměrné mzdy. Zatímco průměrná mzda v Praze překonává celostátní průměr téměř o deset tisíc (41 450 Kč), a Středočeský kraj se drží na průměru, ostatní regiony jsou pod průměrem.

Moravské a slezské kraje jsou označeny modře.
Data Český statistický úřad

Morava a Slezsko v platech zaostávají

I přes poměrně slušný růst mezd v Olomouckém a Zlínském kraji, Morava a Slezsko v platech zaostávají za zbytkem republiky. Rozdíl na výplatní pásce činí v průměru více jak 4 000 Kč.

Pro zjednodušení je jako moravský brán celý kraj Vysočina, naopak nejsou započítány moravské okresy Svitavy a Dačice zahrnuté v Pardubickém resp. Jihočeském kraji.

Ženy vydělávají stále výrazně méně než muži

Stále jsou velké rozdíly mezi příjmy žen a mužů. Zatímco medián mzdy u mužů dosáhl 29 936 Kč, u žen byl pouze 24 982 Kč. Z dat vyplývá, že rozdíl se prakticky nemění. Příjem žen je přibližně o 16,5% nižší, stejně jako před 10 lety, kdy byl střední plat mužů 20 784 Kč a žen 17 395 Kč.

Zdroj dat: ČSÚ
https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumerne-mzdy-1-ctvrtleti-2019

Autor: red Foto: pixabay.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*