Průmyslová zóna u Šlapanic zatím nevznikne. Brání tomu i zákon o ochraně zemědělské půdy

Ilustrační obrázek

Developerská společnost CTP stále bojuje o svůj plán na vytvoření průmyslové zóny na katastrálním území Šlapanic na Brněnsku o velikosti asi 100 hektarů. Na setkání s novináři dnes pokračující zájem vyjádřil regionální ředitel společnosti David Chládek. Jednání s městem jsou však zablokovaná, město o vybudování zóny nestojí. Záměru brání i zákon o ochraně zemědělského půdního fondu. “Chceme vést s vedením města profesionální a objektivní diskusi. Budeme trpělivě pracovat a snažit se projekt posunout,” uvedl Chládek.

Plány na vybudování průmyslové zóny existují od roku 2005

Developerská společnost se o vybudování průmyslové zóny u Šlapanic snaží od roku 2005. Tehdy měla v plánu vybudovat areál o celkové rozloze 225 hektarů, plánovala stavbu obchvatu Šlapanic i napojení na dálnici D1. Do roku 2005 se CTP podařilo vykoupit i část pozemků, celkem vlastní nebo má předkupní právo asi na 50 hektarů v celém původně plánovaném areálu.

Původní záměr se po jednání s městem nakonec zmenšil asi na 100 hektarů, z nichž ale CTP zatím zastavěl pouze přibližně deset hektarů. Z dalšího území tvoří většinu zemědělská půdy a developer chce asi na 67 hektarech vybudovat průmyslový park, na dalších 40 hektarech nabízí městu vybudování lesoparku, případně využití části tohoto území k bydlení.

Jednání jsou zablokována. I kvůli zákonu o ochraně zemědělské půdy

“Využití této části je na jednání s městem, pokud bude chtít na celé této ploše lesopark, není to problém,” řekl Chládek.

Žádná jednání o budoucnosti projektu se ale momentálně nevedou. V roce 2014 i v loňském roce opět vyhrálo komunální volby ve Šlapanicích sdružení, které se proti vzniku průmyslové zóny silně vymezuje. Opírá se také o stanovisko ministerstva životního prostředí. Projekt se zablokoval v roce 2014, kdy město připravilo návrh změn v územním plánu, který zahrnoval plánovanou průmyslovou zónu. Tento územní plán však byl v rozporu se zákonem o ochraně půdního fondu.

“Máme v této věci i stanovisko ministerstva životního prostředí, které se staví proti plánu na průmyslovou zónu, doporučilo CTP využít prostor nedaleké pískovny v Bratčicích. V roce 2015 jsme se se zástupci CTP sešli a sdělili jim, že v přípravě zóny nechceme pokračovat. Od té doby jsme se setkali několikrát, ale vždy nám sdělili, že projekt chtějí realizovat za každou cenu. My své stanovisko nezměníme, nemáme od obyvatel města mandát, aby tu zóna vznikla,” řekla ČTK současná starostka Šlapanic Michaela Trněná.

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy

Developerská společnost CTP dosud postavila průmyslové parky v Modřicích a Blučině na Brněnsku a velkou průmyslovou zónu na Černovických terasách v Brně. Ve vlastnictví má zároveň brněnská kancelářská centra Vlněna, Ponávka a Spielberk Office Centrum.

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedie

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*