Průvod, mrak balonků i koncert Hany Robinson. Brno zažilo oslavy 1200 let Moravanů

Moravané tu jsou už nejméně 1200 let, připomněly hned tři sobotní akce v moravské metropoli.

Sobota 17. září patřila v Brně oslavám 1200 let od první zmínky o Moravanech. Výročí připomněly hned tři akce. Na dopolední Den za Moravu navázal happening a Moravské odpoledne. Podívejte se, jak to na nich vypadalo.

Den za Moravu se konal v tradičním duchu. Pietu v kostele svatého Tomáše a průvod městem zakončil kulturní program na náměstí Svobody. Akce plné moravských vlajek se zúčastnily stovky moravských patriotů i zástupců evropských regionů. Pořádala ji Moravská národní obec.

Historik Ondřej Hýsek ve svém projevu v kostele vyzdvihl kontinuitu moravské kulturnosti a identity. Závěr Dne za Moravu obohatilo předání ocenění v anketě Osobnost Moravy. Nechyběli velmistři kolové, legendární bratři Pospíšilové, malíř a restaurátor Radomír Surma či historik Jiří Pernes.

Mrak balonků nad moravskou metropolí

Oslavy pokračovaly veřejným setkáním s názvem “Byli jsme a budem!” v Parku Danuše Muzikářové. Na akci vystoupili představitelé moravského hnutí i zástupci evropských regionů. Součástí byl happening v podobě vypuštění 120 balonků, symbolicky za každé desetiletí od první zmínky o Moravanech.

Přítomné pozdravila Lorena Lopez de Lacalle ze španělského Baskicka, která je prezidentkou Evropské svobodné aliance. Ve svém projevu zdůraznila roli tradičních regionů, které stojí v základech kulturní Evropy. Mezi ně rozhodně patří Morava. Hosté z celé Evropy se rovněž o den dříve zúčastnili mezinárodní konference v Hotelu Continental, zaměřenou na roli regionů v Evropské unie.

Přátelské setkání u vína, hudby i sportu

Trojici akcí uzavřelo Moravské odpoledne v areálu CITY BEACH Brno, kterou organizovala Společnost pro Moravu a Slezsko. Na přátelské setkání u hudby, občerstvení i sportu dorazily navzdory nepříznivému počasí desítky lidí. Na podiu vystoupila harmonikářka Tereza Kniežová i známá moravská šansoniérka Hana Robinson.

Účastníkům se nabídla jedinečná příležitost. Písně Hany Robinson si poslechli přímo na podiu. Schovali se tam totiž před nečekaným deštěm. Ti nejvytrvalejší Moravané pak slavili svůj velký svátek až do pozdních nočních hodin.

Autor: pjk, foto: Petr Marek

Související články

Přečtěte si  Místo zpackaného pavilonu pro šimpanze vznikne v brněnské zoo nová subtropická expozice

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*