Průvod, obří vlajka i hymna. Brno ožilo setkáním příznivců Moravy

Na Dni za Moravu nechyběl ani známý lidový vypravěč a zpěvák Franta Uher. Letošní novinkou bylo Moravské odpoledne.

V sobotu 19. září se v Brně konalo tradiční setkání moravských patriotů. Na Dni za Moravu vystoupil i známý lidový vypravěč a zpěvák Franta Uher či populární moderátor Luděk Urbánek alias Savana. Akce letos pokračovala Moravským odpolednem. Přečtěte si reportáž Zpráv z Moravy.

Dopoledne: Mezi Joštem a Frantou Uhrem

Je sobota, devět hodin ráno. Na Moravském náměstí v Brně se scházejí hloučky lidí, z nichž někteří třímají v rukou žluto-červené vlajky s orlicí uprostřed nebo podobné prapory. Všude zaznívá slovo “Morava”. Přišli totiž na Den za Moravu, tradiční setkání moravských patriotů. Už popatnácté. Letos je lidí méně, z části nepochybně proto, že se celosvětová pandemie koronaviru nevyhnula ani Moravě a její historické zemské metropoli.

Přítomní se přesouvají do zdejšího kostela sv. Tomáše. Hned u vstupu je vítá fanfára v podobě úvodní části Charpentierova Te Deum. Hraje ji žesťové kvarteto Moravian Memory Brass. Celý následující pietní akt je velkou oslavou nejen památky významných markrabat z řad moravských Lucemburků, ale celé svébytnosti Moravy. V promluvách zdejšího faráře Mons. Jana Mráze, Jaroslava Krábka, předsedy Moravské národní obce, která Den za Moravu organizuje, i lékaře a aktivního slováckého a moravského patriota Jaromíra Břeně zaznívají slova o minulosti, přítomnosti i budoucnosti Moravy.

Celý kostel dvakrát rozezní moravská hymna. Proč dvakrát? Oficiální hymna Moravy totiž nebyla stanovena, často se ale zpívají písně Moravo, Moravo a Jsem Moravan. U svatého Tomáše zazněly v podání mužáckého sboru Hútek, který do Brna přijel z Bánova.

Další fanfára zakončuje program v kostele a lidé se přesouvají ven. Řadí se do průvodu, který projde středem historické zemské metropole. Pestrá skupina vyzbrojená množstvím vlajících symbolů Moravy se vydává přes Zelný trh a kolem staré i nové radnice na Náměstí svobody. Zpívají se lidové písně, zní bubny vojáků v historických uniformách, rozdávají se malé moravské vlaječky. Část kolemjdoucích nechápavě kroutí hlavou, část projevuje sympatie, několik lidí se dokonce přidává do průvodu.

Na Náměstí svobody už čeká připravené podium uprostřed konajících se Slavností vína. Dvě ryze moravské slavnosti, neboť vína z Čech či odjinud byste zde hledali jen marně, se slily vjedno. U dobrého vína se zpívá, tančí i řeční o Moravě. Celý prostor plný naslouchajících Moravanů a Moravanek se otřásá bujarým smíchem i nadšeným zpěvem, když na podium vystoupí lidový bavič a zpěvák Franta Uher. Za chvíli na něm není sám. Přidává se populární moderátor a Luděk Urbánek alias Savana i zástupci Moravské národní obce. Oba totiž dostanou ocenění za úspěch v anketě Osobnost Moravy, Savana přímo za vítězství v minulém ročníku.

Předávání cen za chvíli vystřídá vystoupení národopisného souboru Líšňáček, stejně jako písně v podání Moravanů německého jazyka. Úderem dvanácté hodiny program končí a lidé se přesouvají občerstvit. Není to ale úplný konec. Nedaleko odtud se už totiž chystá navazující akce.

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

Odpoledne: Přátelské setkání věrných i náhodných kolemjdoucích

Kousek od brněnského Dolního nádraží i autobusové Zvonařky se nachází rozlehlá travnatá planina s nádherným výhledem na Petrov a Špilberk. Mnoho místních ji nezná, přestože ji mají na dosah ruky. Už z dálky se nesou tóny cimbálu a houslí i projevy střídajících se řečníků. Člověk musí popojít do levého zadního rohu pláně, aby uviděl, co se to tam děje.

Jako první ho do očí uhodí obří moravská vlajka nalepená na zadní straně malého objektu u pískového hřiště na beachvolleyball. Další menší vlajky jsou přímo na místě, stejně jako stánky několika organizací, podium s cimbálovou muzikou a mikrofonem pro řečníky. Koná se zde přátelské setkání příznivců Moravy s názvem Moravské odpoledne.

Na lavičkách sedí desítky lidí, kteří zpívají, popíjejí víno či pivo a baví se o Moravě. Někteří se zdrží jen chvilku, jiní vezmou oslavu Moravy poctivě až do pozdních večerních hodin. Někdo přišel záměrně, někdo šel či jel náhodou po blízké cestě kolem Svitavy. Jsou zde i celé rodiny, částečně snad díky tomu, že děti tu mají vyžití v podobě skákacího hradu i nekonečné pláně, kde se dá vymyslet spoustu her nebo se jen vydat na klidnou procházku s kočárkem.

Na podiu se postupně představují organizátoři z řad spolku Společnost pro Moravu a Slezsko a Moravského zemského hnutí. Nechybí zde i moravský historik Jiří Kacetl, který se nedávno stal obětí politických tlaků, když byl vyhozen z Jihomoravského muzea ve Znojmě. Na místě ale hovoří o něčem jiném, a to o nedobrém stavu jižní Moravy i Moravy jako celku a co by se s tím mohlo udělat. V podobném duchu hovoří další řečníci. Lidé souhlasně přikyvují a jednotlivé projevy odměňují potleskem.

Uprostřed proudu zábavy i zapálených debat se odpoledne rychle mění na večer. Zůstávají jen ti nejvěrnější z věrných Moravanů. Ale i ti postupně začínají sklízet celý areál CITY BEACH Brno. Na samý závěr si slíbí jediné: příští rok zas a ve větším!

Autor: pjk, foto: Josef Fait, Petr Marek, Jan Procházka, redakce

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*