První vědecké pracoviště OSN na území ČR. V Brně by mělo vzniknout výzkumné centrum Mendel Quarter

Mendelova univerzita

V brněnském Králově Poli by mělo vyrůst vědecko-výzkumné centrum Mendel Quarter za 2,5 miliardy korun. Pracovat tu budou vědci z celého světa, například experti na boj s globální změnou, suchem či na kyberbezpečnost. Sídlo tu bude mít i první vědecké pracoviště OSN v České republice.

Informaci přinesla Mladá fronta Dnes (MfD). Brněnští radní podle listu již vyzvali zastupitelstvo ke změně územního plánu.

2000 výzkumníků z celého světa

Centrum má stát na pláni za obloukem Fakulty regionálního rozvoje Mendelovy univerzity na třídě Generála Píky. Firma Mendel Quarter (MQ) tam připravuje výstavbu kampusu s výzkumnými pavilony, správní budovou a byty pro vědce. Na místě by mělo působit až 2000 doktorandů, stážistů a pracovníků postgraduálního studia ze všech světadílů.

Stavět se začne příští rok

Podle zástupce firmy Pavla Minaříka se s první etapou za půldruhé miliardy začne příští rok. “Zatím jsme území vyčistili, abychom mohli pořídit podklady pro projektanty a dostali sem vrtnou soupravu, která prozkoumá statiku území. Stavba bude založená na pilotách, protože jsme v oblasti brněnských spraší, které sahají do hloubky až 150 metrů,” uvedl.

Vědcům se postaví byty, chystá se změna územního plánu

Projekt podle MfD v první etapě počítá s pěti devítipodlažními budovami a jednou šestipodlažní, s parkem a zelení. Také s vědeckými pracovišti, laboratořemi, konferenčními a seminárními místnostmi a kancelářemi. Počítá se i s dvěma stovkami bytů, aby vědci pracující v kampusu nemuseli přejíždět z jednoho konce města na druhý.

Město už podle listu chystá změnu územního plánu kvůli dopravnímu napojení a dalšímu rozšíření kampusu na celé území mezi třídou Generála Píky a Porgesovou ulicí. Brněnští radní už ji doporučili zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK, foto: Mendelova univerzita

Související články

Přečtěte si  Historické stopy v Kateřinské jeskyni: Od pravěkých kreseb až po podpisy z 19. století

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*