Prvních 5000 vakcín proti nemoci Covid-19 dorazilo do Brna. Očkovat se zde nechá i ministr Blatný

V brzkých ranních hodinách v sobotu 26.12. 2020 dorazila první dodávka vakcín do České republiky. Necelých deset tisíc dávek se rozdělí mezi tři pražské nemocnice a polovina dorazila kolem půl desáté dopoledne i do moravské metropole, konkrétně do Fakultní nemocnice Brno. Dopravila ji Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje společně s Vojenskou policií a Policií ČR. V Brně se mezi prvními nechá naočkovat i ministr zdravotnictví Blatný.

„Je to velmi důležitý krok k tomu, abychom se mohli co nedříve vrátit k alespoň trochu normálnímu životu. A tady v nemocnici se starat i o jiné než covidové pacienty,“ vítá dovoz vakcín ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba. Pět balení vakcíny Pfizer/BioNTech proti Covid-19 obsahuje přesně 4 875 dávek, dvě pětiny si v neděli ráno převeze Fakultní nemocnice u sv. Anny. Zbytek zůstává v péči Fakultní nemocnice Brno, která zajistí další vakcinaci. „Očkovat budeme naše zdravotníky a seniory, dále zabezpečíme očkování v Brně pro nejohroženější skupinu, kterou jsou lidé v sociálních zařízeních a léčebnách dlouhodobě nemocných,“ doplnil Štěrba.    

V dalším týdnu by pak mělo do ČR dorazit asi 19 500 dávek, v lednu pak dalších asi 320 tisíc. Ještě do konce roku by se druhá várka měla dostat i do zbytku republiky.

V Brně je kapacita pro uskladnění vakcín pro statisíce lidí

V bohunickém areálu Fakultní nemocnice Brno je k dispozici hned několik mrazáků až na -80°C, ve kterých je možné vakcíny skladovat. „Každý mrazák má objem mezi 500 až 700 litrů a jedna krabice na tisíc dávek pak rozměr 23x23x4 cm, jsme proto schopni uskladnit vakcíny pro statisíce lidí. Další dodávku vakcín očekáváme 29. prosince, během ledna by mělo přijít každý týden 10 000 dávek,“ uvádí zdravotnický náměstek FN Brno Ondřej Ludka.

Prvních 5 000 vakcín, které v Praze osobně vyzvedne vedoucí lékáren FN Brno, přiveze ZZS Jihomoravského kraje ve spolupráci s Policií ČR. „První dodávku vakcín rozdělíme, 2 000 předáme FN sv. Anny. My máme v plánu mezi svátky naočkovat přes 2 000 našich zaměstnanců, ale i rizikových pacientů, kteří jsou u nás hospitalizovaní. Zbytek vakcín rozdělíme podle předem schváleného plánu,“ dodává Ludka.    

Mezi prvními bude v Brně naočkován i ministr zdravotnictví Jan Blatný

Rozdělování vakcín určuje národní strategický plán. V první řadě jsou to zdravotníci, kteří jsou v přímém kontaktu s pacienty s onemocněním Covid-19. „Dále jsou to osoby, které jsou zvlášť ohrožené těžkým průběhem onemocnění, což jsou osoby starší 65 let s přidruženou závažnou chorobou kardiovaskulárního systému, jater, ledvin, nebo jiných závažných nemocí. Patří sem také klienti a personál sociálních zařízení,“ specifikuje krajský koordinátor pro očkování a přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno a LF MU Petr Husa, který se chce nechat naočkovat mezi prvními: „Já si myslím, že naočkovat významnou část populace je jediná možná cesta, jak se zbavit této problematické situace. Čím více lidí a čím rychleji se nechá naočkovat, tím dříve se pak pandemie bude zlepšovat. I naši zdravotníci se snaží vyvracet různé mýty, týkajících se nežádoucích účinků vakcíny, které jsou ve skutečnosti velmi ojedinělé a málo pravděpodobné,“ doplňuje Husa.

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

V neděli se na půdě Fakultní nemocnice Brno bude očkovat od 10 hodin, jedním z prvních bude ministr zdravotnictví Jan Blatný, několik prvních zaměstnanců, ale i ředitel nemocnice, přednostové a primáři klinik, vedoucí lékáren, nebo nemocniční hygienička. Od ledna by se začalo s očkováním kritické infrastruktury a ohrožené seniorské skupiny obyvatel v prostorách záložní nemocnice na brněnském výstavišti.

Autor: red Zdroj a foto: FN Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*