Putin vpadl na Ukrajinu, před ruský konzulát se chystá protest

Následky raketového útoku na jeden z objektů Pohraniční služby Ukrajiny v Kyjevské oblasti.

AKTUALIZOVÁNO

Ruská vojska provedla invazi na ukrajinské území. Ve vnitrozemí se ozývají výbuchy z bombardování. Zpravodajské agentury hlásí oběti z řad vojáků i civilistů. Ruská armáda vpadla z ruského i běloruského území a z dosud okupovaných částí Donbasu a Krymu.

Vpád vojsk Ruské federace navázal na stupňování napětí z posledních dnů. Týká se zejména Doněcké a Luhanské oblasti, které jsou částečně ovládány proruskými separatisty. Ze strany politických představitelů Ruska vycházejí zprávy o záměru dobýt i tu část obou oblastí, která byla dosud pod kontrolou ukrajinské vlády.

Řada západních států ohlásila zpřísnění ekonomických sankcí vůči Rusku. “Odsuzujeme tento barbarský útok a cynické argumenty, které ho ospravedlňují,” řekla ve svém projevu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Invaze Ruska na Ukrajinu podle ní ohrožuje bezpečnost v celé Evropě a mezinárodní řád.

Předseda vlády České republiky Petr Fiala odsoudil útok Ruska na Ukrajinu. Vyzval všechny občany, aby Ukrajinu ihned opustili. Oznámil zasedání Bezpečnostní rady státu. Chystá se také mimořádný summit zástupců evropských států.

Před konzulátem se sejdou protestující

Občanská společnost v České republice reagovala oznámením řady protestních akcí proti ruské invazi na Ukrajinu. Například v Brně se v pátek v pět hodin odpoledne sejdou protestující před konzulátem Ruské federace na ulici Hlinky.

Autor: pjk, foto: Velvyslanectví Ukrajiny v ČR

Doporučujeme

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*