Putinova invaze na Ukrajinu? Přirozená reakce, tvrdí předseda Moravanů. Moravské hnutí se distancovalo

Předseda politické strany Moravané Ctirad Musil ve svém prohlášení označil probíhající ruskou invazi na Ukrajinu za “přirozenou reakci” Ruska. V textu také zpochybnil smysluplnost členství ČR v NATO. Prohlášení vyvolalo odmítavou reakci. Otevřeně ji zkritizovalo konkurenční Moravské zemské hnutí.

Musil v prohlášení z 4. března fakticky podpořil probíhající ruskou invazi na Ukrajinu. Text plný kontroverzních výroků obsahuje mimo jiné i kritiku členství České republiky v NATO, což odpovídá oficiálnímu požadavku strany Moravané na vystoupení ze Severoatlantické aliance.

“Severoatlantický pakt je formálně vedený jako obranný pakt, ale k obraně nikdy nesloužil. Minimálně 600 přiznaných a neznámo kolik nepřiznaných amerických vojenských základen po celém světě slouží ke globálnímu teroru po celé planetě za shovívavého mlčení všech těch pokrytců, kteří dnes pláčou nad Ukrajinou,” píše ve svém prohlášení Ctirad Musil, který vystupuje také pod přezdívkou Moravský troll.

“Ukrajinské obyvatelstvo bylo Spojenými státy americkými použito jako rukojmí či živý štít při provokacích a možná i při plánování útoku na Rusko. Reakce Ruska na takovou situaci je zcela přirozená,” tvrdí předseda Moravanů, podle kterého vláda ČR zavádí gestapácké praktiky, když hrozí vězením těm, kteří schvalují ruskou invazi na Ukrajinu.

Předseda strany Moravané Ctirad Musil alias Moravský troll

Naše cesta je úplně jiná

Text předsedy Moravanů vyvolal kritickou reakci u mnohých moravských patriotů. Moravské zemské hnutí (MZH), které vzniklo v roce 2018 v reakci na radikalizaci strany Moravané a její spolupráci s SPD Tomio Okamury, toto prohlášení důrazně odmítlo. Vedení MZH již ten samý den zveřejnilo odsuzující reakci. Prohlášení distancující se od výroků předsedy strany Moravané přijal také sněm MZH, který se konal minulou sobotu v Olomouci.

„Předseda strany Moravané Musil svým prohlášením překročil čáru slušnosti a přihlásil se k extremismu. Za takové situace si nedokážu představit jakoukoliv spolupráci. Ačkoliv se strana Moravané zaštiťuje Moravou, naše cesta je úplně jiná,“ uvedl předseda Moravského zemského hnutí Ondřej Hýsek.

Předseda MZH Ondřej Hýsek s ukrajinskou konzulkou Annou Proshko na demonstraci na podporu Ukrajiny

MZH na olomouckém sněmu uctilo památku obětí ruského útoku na Ukrajině a vyjádřilo podporu ukrajinskému lidu v jeho boji za svobodu. Dotahuje přípravu na podzimní komunální a senátní volby na různých místech po celé Moravě, silnou kandidátku staví třeba v Brně či okresních městech Znojmě a Břeclavi. Představilo také návrh na reformu, která by vedla k samosprávným celkům respektujícím tradiční země Čechy, Moravu a Slezsko.

Přečtěte si  Po rekonstrukci vodní nádrže Skalice u Boskovic vznikne nový ostrov pro hnízdění ptactva

Ve svém programu se MZH hlásí k západní orientaci a silné Evropské unii s odpovídající rolí regionů a tradičních zemí jako je Morava. Odmítá etnický nacionalismus a panslavismus, který se podle něj zdiskreditoval a pouze maskuje ruské zájmy. Hnutí naopak staví na občanském principu a zemském patriotismu.

Autor: pjk, foto: Twitter UKR Embassy in CZE, Youtube Moravský troll, redakce

Doporučujeme


34 Comments

 1. Rozpad moravského hnutí se dal očekávat delší dobu, válka na UA jej pouze uspíšila. Bohužel moravské hnutí je v politice tak slaboučké , že nedokáže dosáhnout ani na peníze z voleb, natož se dostat do PS. Rozchod dvou moravských pol. subjektů zase tak velká tragédie není a navíc současné politické směřování psM je zcela mimo realitu. Je potřeba se spíše zamyslet nad tím , proč moravská politika neoslovuje Moravany a voliče na Moravě.

  5
  1
  • Možná se ve straně Moravané blýská ne lepší časy. Jinak je dobře, že plavy v podobě Moravského zemského hnutí se oddělily od zrna. MZH bylo a je škodná moravského hnutí.

   3
   3
  • Ted vůbec nejde o nějaký rozchod. Ten nastal už dávno.Po Dašicích. Kdy, férově prohrál Ondra a spol. No , a pak nám chybělo cca 400 hlasů a měli jsme poslance Tomáše Ingra…..Já na některém predcházejícím zemském sněmu strany Moravané navrhoval změnu názvu na Moravské zemské hnutí. Ondřejové neměli ani slušnost se mne zeptat… Jinak k vyjádření předsedy strany Moravané mám značné výhrady a nejen já a opakovaně jsem jej žádal at to uvede na pravou míru , že se jedná o jeho osobní názor.Bohužel..FRANTIŠEK NOVOTNÝ

 2. Neřekl bych, že “politické směřování psM je zcela mimo realitu”.
  Realita není jenom ohňostroj jednostranné nenávisti, který předvádějí mainstreamová media.

  9
  5
  • Pokud strana Moravané někdy chtěla do sněmovny, tak to mimo realitu rozhodně je. Naprostá většina republiky je proti invazi. Nesouhlasím s mnoha věcmi MZH, ale strana Moravané je jedna velká ostuda, která pošpinila a pošpiní Moravu na roky dopředu.

   5
   7
   • Strana Moravané jako jedna z mála měla odvahu pojmenovat věci a události pravým jménem. Budiž jí to ke cti. Proti invazi je možná zmanipulovaná většina, ale pravda jednou vyjde nahoru, jako olej na vodu, jak říkával velký Moravan Jan Antonín Baťa. To, že neinformovaní nepřemýšlející lidé věří televizním lžím, neznamená, že strana Moravané bude bezmyšlenkovitě papouškovat ty rusofobní nesmysly předkládané nám oficiálními poskoky EU.

    1
    3
    • Pane Zaludek,
     Jedna vec je pravda a druha vec je marketing. Jan Hus mel take pravdu a jak dopadl. Je dokazano, ze naprosta vetsina lidi si radeji vybere vetsinovy nazor nez pravdu. Takze je otazka o co komu jde. Jestli o pravdu nebo o hlasy. Mozna by bylo nejlepsi kdyby moravske strany starali pouze o Moravu a resili pouze Moravu. Moravska cirkev ma heslo neco jako – v zakladnich vecech jednota a ve zbytku svoboda. Takze veci jako EU, Ukrajina, Rusko atd by meli byt uplne stranou. O tom at si kazdy clovek sam pro sebe mysli co chce.

     • 1) Hus pravdu neměl ( čecháčky rozšířený blud ) , byl silně ovlivněn Janem Vikleftem a ten se s učením Ježíše Nazaretského ( křesťanstvím ) dost míjel . 2) S Moravou máte pravdu , mnozí příznivci především psM nebo SPD případně aktivisti jako Žaludek raději řeší Covid, NATO, válku, barvy na vlajce , neboj ideologii ve světě , ale postavení a naprostá likvidace Moravy je až tak moc nezajímá. V současnosti bohužel pouze MZH má nějakou reálnou představu jak řešit obnovu samosprávného postavení země Moravské a potom MNO , která je sice nepolitická , ale plně promoravská organizace.

     • Pane Nyvlt,

      a neslo by to chapat i tak, ze Jan Hus mel pravdu ze sveho pohldedu? Kdyz se nechal upalit tak v to asi nejpis veril nebo ne? Jde predevsim o tu analogii. Oni by ho asi upalili i kdyby tu pravdu mel fakticky, protoze o pravdu tam nejspis vubec neslo nebo jo? Slo spis o to kdo v co veril, (ze je pravda) a co se komu hodilo, nebo ne?

     • Pro Jiřího ( na příspěvek níže nelze odpovídat ). Má to ovšem zásadní háček a to , že člověk , který se vydá cestou kněze má především věřit Bohu nikoliv vlastní pravdě či představám. Proto jsem taky psal ,že se rozcházel s křesťanství, což byla zásadní a především jeho vnitřní záležitost, pravdou se to nazývat nedá. Navíc je ještě možnost pokud se mu v organizaci zvané církev nelíbilo tak mohl vystoupit místo prosazování vlastních představ o fungování organizace. To by ovšem nedosáhl na významné koryto a max by tak s motykou okopával nějaké políčko, což se mu rozhodně nechtělo. Exkomunikace ( vyloučení z církve ) by bylo rozhodně lepším řešením než upalování , ale byl to středověk a nelze na to nahlížet optikou dneška. Z Husa udělal mučedníka a reformátora až český nacionalizmus, stejný nacionalizmus ,který zničil i Moravu a moravský národ.

  • O tom, jak vše ruské je špatné a podporuje Putina, se píší celé série – viz Seznam: “Jsou blízcí Putinovi, podnikají v Česku”:

   “Kunovice, Karlovy Vary i Holýšov. Zakryté stopy ruského oligarchy”
   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-kunovice-karlovy-vary-i-holysov-zakryte-stopy-ruskeho-oligarchy-193886

   “Vyjádření společnosti Aircraft Industries, a.s.k aktuální situaci”:
   http://www.let.cz/post?id=52

   “Kunovický letoun míří do Ruska. Díky dočasné výjimce z válečných sankcí”
   https://slovacky.denik.cz/zpravy_region/kunovicky-letoun-miri-do-ruska-diky-docasne-vyjimce-z-valecnych-sankci-20220322.html

   Ano, vlastník firmy – Andrej Kozicyn, je ruské národnosti. Firma s tradicí od roku 1936 měla před rokrm 1989 okolo 5000 zaměstnaců.
   Přečkala i neblahé působení americké Ayres Corporation, která ukradla letoun L 610 a firmu vytunelovala. Počet zaměstnaců tehdy byl okolo pouhých 400 lidí.
   V roce 2008 stala většinovým akcionářem firmy ruská společnost UGMK a situace se obrátila k lepšímu – dnes firma zaměstnává okolo 1000 lidí.
   Má největší výrobce dopravních letounů v ČR doplatit na nenávistnou protiruskou kampaň?

 3. Když čtu prohlášení Ctirada Musila, tak nikde nepíše, že podporuje invazi – jen shrnuje souvislosti s předchozími událostmi na Ukrajině až do roku 2104.
  A vystupuje proti omezení názorů odlišných od oficiální propagandy.
  “Za schvalování teroru a genocidy je dnes považována jakákoliv diskuse o Ukrajinském konfliktu, která připouští polemiku o oprávněnosti ruského zásahu.”

  Můžete snad mít pochybnosti o této větě:
  “Česká republika nyní v den vydání tohoto prohlášení (4.3.2022) není ve válce a válka na území Ukrajiny není naše válka.”

  Ano, každá válka je špatná a umírají v ní lidé a obětem války je nutno pomáhat.
  Nikoliv však tím, že budeme jednu (tu aktuálně správnou) stranu zásobovat zbraněmi – které jen znásobí utrpení a počet obětí.

  Lídři NATO na čtvrtečním mimořádném summitu potvrdili další dodávky zbraní a vybavení Ukrajině.
  https://www.idnes.cz/zpravy/nato/nato-aliace-ukrajina-rusko-putin-stolteneberg-kyjev-zbrane-bezletova.A220324_092723_zpr_nato_inc

  7
  1
  • Tvrdíte, že dr. Musil nikde ve svém textu nevyjádřil souhlas s agresí Ruska vůči Ukrajině. A co formulace “reakce Ruska je zcela přirozená”? Tedy nejen “přirozená”, ale dokonce “zcela přirozená”. To se Vám jako souhlas zdá opravdu málo? “Přirozeně” reaguje predátor v džungli, ne jeden stát vůči jinému státu.

   4
   2
  • To, že Ctirad Musil popsal skutečné příčiny konfliktu, stačí lidem s jednoduchým způsobem myšlení, aby jej onálepkovali bez toho, že by se pokusili oponovat argumenty. Ono to totiž ani nejde. Pravda jedna a pouhá, bludů však tisíceré podoby, jak řekl další velký Moravan Jan Amos Komenský. Proto nezbývá, než nálepkovat. Já bych jen doplnil, že Rusko bylo k denacifikačnímu zákroku na Ukrajině přinuceno. Ostatně s nacistickým sousedem máme i my své zkušenosti.

   2
   4
   • Ponecháme-li stranou filosofii Moravana Komenského a abstrahujeme-li od polemik, kdo lže, a kdo vyjadřuje pravdu, stále zůstává skutečností, že stát z řad stálých členů RB OSN, a disponování nukleárními a jinými zbraněmi hromadného ničení s takovým členstvím přímo souvisí, vstoupil svým vojskem na území státu jiného a chová se tam tak, že během několik týdnů území napadeného státu opustily miliony žen a dětí prakticky bez přístřeší a bez majetku. Přiměřenost takového jednání stálého člena RB OSN je přinejmenším předmětem značných pochybností. Skutečnou pravdu se snad dozvíme časem, pokud probíhající události přežijeme. Nicméně dr. Musil takové jednání státu považuje “za zcela přirozené”. Jde o názor značně diskutabilní, a věc Moravy podporující spíše negativně, než jakkoliv jinak. Motivace dr. Musila zůstává proto záhadou.

    1
    1
 4. “Chcete snad tvrdit, že Rus nevstoupil na území jiného státu a nezačal válčit včetně vraždění civilního obyvatelstva???”
  Tvrdím to snad?
  Stejně tak vstoupily na území jiných států jiné nedotknutelné velmoci a začaly válčit včetně vraždění civilního obyvatelstva.
  A už jsme zase na začátku. Mohli bychom pokračovat do nekonečna – ale tímto způsobem se věci řešit nedají.
  Zkuste se zamyslet nad tím, komu nejvíce vyhovuje zničení Ukrajiny a marginalizace Evropy, kdo vyrábí a dodává nejvíc zbraní na místo konfliktu, kdo ve skutečnosti vede a protahuje zástupnou válku v Evropě na Ukrajině proti Rusku.

  Zaslepené je to proto, že se nepřipouští jiný názor než oficiální.
  “Lež není jiným názorem”
  Lež samozřejmě je jiné podání skutečnosti – ale jste vůbec schopen odlišit pravdu od lži, když máte jenom jednostranné informace?

  1
  1
  • Stejně jako předseda psM ospravedlňuješ válku a vraždění, pouze pro své válečné choutky společně hledáte líbivé argumenty , že někdo jiný taky začal válku a pod.. Stejně tak hledáte stupidní argumentaci jak chudákům rusákům bylo na Dombase ubližováno a proto Putin musel zasáhnout. Všechno to jsou jenom kecy a žvásty mindráků aneb válka je válka a kdo ji rozpoutá je agresor. Navíc , když pár roků předtím garantuje svébytnost a samostatnost slabšího.

   Jak by se ti líbilo , kdyby Čech vyhodnotil , že je česká ” většina ” na Moravě diskriminována a napochodovali na Moravu stejně jako Putin na UA a začalo by vraždit moravské matky a děcka ? To bys taky tleskal a hledal jiné podání skutečností ? Nebo by Musil s hadovkou na palici a sedíce na pařezu filozofoval o jiném pohledu na situaci ?

   Začni myslet především ty , protože to co předvádí ( nejenom zde ) příznivci a obhájci psM + SPD nemá s Moravou a moravanstvím absolutně nic společného.

   Tyto zmíněné partaje poslední dobou nemají s obnovou Moravy a moravanstvím nic společného a je zarážející proč příznivci těchto partají se vlamují na Moravské noviny a šíří stupidní názorové pohledy . Rozvracet lhát to vám jde báječně.

   LEŽ ZŮSTANE LŽÍ I KDY SES PODĚLAL !

 5. Ach jo.To jsou názorové střety. Prosím , použijte mozek a neurážejte se. Možná se někdy dozvíme pozadí těch hrůz a té demagogie z obou stran…

  • Názorové střety vytváří především psM , která poté co ji převzal Musil jde do hajzlu a příznivci SPD , kteří na Moravě mezi Moravany hledají spřízněné duše. Spousta Moraváků se proti vyjádření psM postavila/ vyhranila a nepotřebují ani hledat pozadí válečných hrůz. Jinak řečeno , dle mého většina Moravy si nepřeje Moravu dle představ páně Musila nebo sekty SPD a jejich pohled na situaci nemá s moravanstvím a obnovou Moravy nic společného.

   NA HRUBÝ PYTEL PATŘÍ HRUBÁ ZÁPLATA

   2
   1
   • Přeji Vám dobrý den, pane Nyvlte.
    Nehodlám se tedy držet vaší rady “Na hrubý pytel patří hrubá záplata”. Skutečně, lež zůstane lží a urážky urážkami – i kdyby jste se na hlavu stavěl.

    1
    1
 6. Děkuji panu Musilovi za odvahu říci pravdu v době, kdy se vedení České republiky a bohužel i část národa přiklání k fašistické propagandě, cenzuře a omezování svobody. Pan Musil je opravdový hrdina. Dekuji

  1
  3
  • Pan Musil nemá pravdu. Členství v NATO má v České republice největší podporu od roku 1994! 💪
   S členstvím souhlasí 78 procent lidí a vzrostla také podpora Evropské unie, jak ukázal průzkum agentury STEM z přelomu března a dubna.
   Naše členství v NATO je pro bezpečnost naší země zásadní a jsem velice rád, že si to tak velká část občanů uvědomuje!

 7. Pane Minariku upřesněte prosím, o kterém národě píšete. Nepíšete náhodou o tzv. českém národě? Jsou-li pravdivé výsledky sčítání, provedeného ČSÚ v roce 2021, tak v České republice žije více jak 40% obyvatel, kteří se nepovažují za příslušníky národa Čechů, necítí se mít tzv. českou národnost. Plést si pojem stát s pojmem národ není korektní. Tohoto “faulu” se naprosto běžně dopouštějí většinová média, šířící onu propagandu, kterou považujete za fašistickou, cenzurovanou a omezující svobodu. Jinak v názorech na to, co je nebo není fašistické, cenzurované a omezující svobodu, se mohou lidé značně lišit. Nicméně se skutečností, že Rusko jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN vede válku na území sousedního státu, s tím snad můžeme souhlasit všichni, to snad není žádná propaganda nebo cenzura? To, že pan dr. Musil považuje takový postup Ruska za ZCELA PŘIROZENOU REAKCI STÁTU, považujete za hrdinství? To snad nemyslíte vážně? Stát má reagovat vůči jiným státům podle mezinárodního práva veřejného, přiměřeně a ohleduplně, rozhodně ne PŘIROZENĚ, na prvním místě má šetřit nezadatelná lidská práva, jakým je např. právo na život. Zcela přirozeně reagují predátoři v džungli, nemají tak rozhodně vystupovat státy vůči sobě. Stát, který rozpoutal agresi překročením hranic jiného státu vojenskou silou, je agresor a možná reaguje přirozeně, ale rozhodně ne v souladu s právem. Excesy jiných a jinde jej v tom nijak neomlouvají.

  • “Excesy jiných a jinde jej v tom nijak neomlouvají.”
   Jistě. Ale bez vědomí těchto dřívějších excesů a jejich důsledků jde v současné kampani o obyčejné pokrytectví.

   • Možné pokrytectví novinářů, politiků i ostatních ze zemí, které v současné době nedisponují vojsky, bojujícími na území jiného státu, nechme stranou. V mojí poslední poznámce jsem upozornil na to, že Rusko je ten stát, který dnes válčí na území jiného v takovém rozsahu, že to má vliv i na životy jiných široko daleko. Proč někteří řešíme jen “naše” pokrytectví a současně se “tváříme”, že postup Ruska je “zcela přirozený”?

    2
    1
 8. A dřívější války (nyní ostražitě nezmiňované, protože byly vedené těmi správnými) neměly vliv na životy jiných široko daleko?
  V článku Ctirada Musila ze 4. března 2022 není ano slovo o tom, že “jde o přirozenou reakci” státu. Můžete citovat?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*