Řada krajů se vylidňuje, hlavně Moravskoslezsko. Nejvíc roste Praha a blízké okolí

Jánské koupele – kdysi prosperující lázně, dnes jeden ze symbolů vylidněného kraje.

V prvním pololetí tohoto roku došlo k úbytku obyvatelstva ve většině krajů, mnohde jde o dlouhodobý trend. Vylidňováním nejvíc trpí Moravskoslezský kraj, výrazný růst naopak zaznamenala Praha a střední Čechy. Na Moravě přibylo obyvatel jedině v Jihomoravském kraji. Vyplývá to z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem.

Roste jenom jižní Morava

Dlouhodobým rekordmanem ve vylidňování zůstává Moravskoslezský kraj. Mezi začátkem a polovinou roku 2020 zde ubylo přes tři a půl tisíce obyvatel, nejvíce v okrese Ostrava-město. Hned po něm na Moravě následoval Zlínský kraj s úbytkem přes 1200 obyvatel. Menší pokles zaznamenal i Olomoucký kraj s 208 obyvateli. Naopak Jihomoravský kraj se populačně rozrost. Celkově zde přibylo přes 1700 obyvatel, především v okresu Brno-venkov.

K Moravě rovněž náleží části území v Kraji Vysočina a v Pardubickém a Jihočeském kraji, které se přibližně kryjí s okresy Třebíč, Jihlava, Žďár nad Sázavou, Svitavy a východní částí okresu Jindřichův Hradec (Dačicko). S výjimkou Jihlavska všude došlo k úbytku nebo stagnaci počtu obyvatel.

Morava stagnuje a dlouhodobě se vylidňuje

Celková bilance vychází pro Moravu přibližně vyrovnaně, historické území Slezska se vylidňuje. Z dlouhodobého hlediska je možné pozorovat trend úbytku obyvatel v obou tradičních zemích. V rámci celé republiky naopak roste především Praha a střední Čechy. Za první pololetí tohoto roku se jednalo o více než devět a půl tisíce obyvatel, z toho přibližně 2700 v Praze a 6800 ve Středočeském kraji.

Přestože na jaře vypukla první vlna koronavirové epidemie, celkové statisticky to ovlivnilo jen minimálně. Podíl úmrtí v důsledku koronaviru mezi celkovým počtem zemřelých byl mizivý.

Vývoj počtu obyvatel vybraných krajů od vzniku samosprávných krajů (2000–1. pol. 2020)

Jihomoravský kraj: 1 127 987 - 1 191 989
Zlínský kraj 595 023 - 582 555
Olomoucký kraj 644 066 - 632 015
Moravskoslezský kraj 1 265 019 - 1 200 539
Kraj Vysočina 512 143 - 509 813
*
Středočeský kraj 1 122 441 - 1 385 141
Hlavní město Praha 1 169 106 - 1 324 277

Predikce: Třetina obyvatel v Praze a středních Čechách

Český statistický úřad vydal predikci, ve které naznačil, jak by mohlo vypadat rozložení obyvatelstva podle jednotlivých krajů. Pokud bude pokračovat soudobý demografický trend, přibližně třetina populace bude obývat území Středočeského kraje a hlavního města Prahy. Tyto dva kraje totiž dlouhodobě výrazně rostou na rozdíl od všech ostatních. Mírný nárůst lze sledovat pouze u Plzeňského a Jihomoravského kraje.

Přečtěte si  Odešel Stanislav Kratochvíl, zakladatel oddělení klinické psychologie v Psychiatrické léčebně v Kroměříži
Predikce rozložení obyvatelstva v roce 2070

Zdroj: ČSÚ, foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme


4 Comments

  1. Jde o logický vývoj tzv. Čechie. Masívní růst jednoho centra při současném vylidňování zbytku území je charakteristikou zaostalejších států a těch s vysoce autoritativní a centralizovanou mocí.

  2. Centralizmus a centrální řízení státu je typickým znakem rozvojových států. ČR je ( možná si to nebudou chtít někteří přiznat ) rozvojová nebo jinak řečeno banánová republika. Nejsme schopni postavit pořádné dálnice – rychlostní železnici – udržet fungování GP – stavět sportoviště nebo kulturní sály či divadla atd . Vše se táhne desítky let a pokud se něco podaří dá se mluvit o zázraku. Slýcháme argumenty ,že na to či ono nejsou peníze. No , ale jak mohou být peníze ,když regiony živoří a bobtná pouze centrum ,které to následně samo neutáhne a peníze se místo rozvoje cpou do zbytečných úřadů. Zarážející ovšem je jak málo lidem tento stav nevadí jaké množství lidí je s tímto stavem spokojeno nebo smířeno. Tam vidím hlavní příčinu – prostě rozvojová ( banánová ) republika se vším všudy, včetně obyvatel.

    4
    1
  3. Muj nazor je, ze v podstate vsechny generace byli vychovany k centralistickemu smysleni. Media byla a jsou predevsim v Praze a ty urcuji jak lide chapou svet. A lide, kteri nic jineho nez centralismus neznaji tezko budou sami od sebe pozadovat neco jineho. Takze vzdelavat, informovat, pozadovat atd.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*