Reaktor v Dukovanech bude poprvé řídit žena

Absolventka moravské techniky Zuzana Fraňová se připravuje na vysoce zodpovědnou profesi.

Řízení reaktoru v jaderné elektrárně Dukovany byla dosud ryze mužská záležitost. Pánský kolektiv by měla do dvou let poprvé doplnit žena. Na vysoce zodpovědnou profesi se začala připravovat absolventka moravské techniky Zuzana Fraňová.

Dukovanská elektrárna je v provozu 36 let, její čtyři bloky řídí přes sto operátorů. O zajímavé novince informoval mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Podle něj tak poprvé v historii místo operátora sekundární a časem možná i primárního okruhu zastane žena. Operátorku blokové dozorny podle něj zatím nemá ani Temelín, český protějšek jaderné elektrárny na Moravě.

Rozšiřuje se tak počet odborných profesí, které úspěšně dobývají ženy. V jaderných elektrárnách pro ně podle firmy ČEZ neexistují žádná omezení s výjimkou vstupu těhotných a kojících žen do míst, kde by se potenciálně mohly dostat do kontaktu s ionizujícím zářením.

Bloková dozorna v Jaderné elektrárně Dukovany

Zuzana Fraňová se aktuálně připravuje na svoji budoucí profesi v brněnském výcvikovém výcviku. Absolventka Vysokého učení technického v Brně v elektrárně strávila už tři týdny. „Už od střední školy mě bavila fyzika a technické předměty. A asi neexistuje lepší místo, kde se tyto obory spojují, než je jaderná elektrárna,“ vysvětlila důvody svého rozhodnutí Fraňová.

Operátoři řídí elektrárnu z blokové dozorny, v níž se sbíhají informace o teplotách, tlacích a dalších parametrech zařízení, podle zadání také startují nebo odstavují turbíny či reaktor. Ovládat musí i bezpečnostní systémy a postupy. Pravidelně podstupují odborné zkoušky a psychotesty.

Žen v elektrárně přibývá

Zaměstnanců má elektrárna Dukovany v součtu okolo 1400. Další služby zajišťují dodavatelské firmy, které se starají o stravování, úklid nebo ostrahu areálu. Počet žen zaměstnaných přímo v elektrárně podle firmy ČEZ roste několik let po sobě, aktuálně jich tam pracuje 134. Jsou například na pozicích jaderných fyziček, stavebních inženýrek a laborantek.

„Je to vidět i na zájmu studentek, které se stále častěji zajímají o práci v elektrárně. Stále početnější zastoupení mají také v rámci vzdělávacích programů, jako jsou Jaderné maturity nebo Letní univerzity,“ uvedla Kateřina Bohuslavová, ředitelka útvaru udržitelného rozvoje skupiny ČEZ.

Jaderná elektrárna Dukovany má čtyři výrobní bloky, které byly uváděné do provozu v letech 1985 až 1987. Vloni dodaly Dukovany do sítě 14,3 terawatthodin (TWh) elektřiny, letošní výroba už převýšila 14,7 TWh. Elektrárny Temelín a Dukovany pokrývají v součtu dvě pětiny spotřeby elektřiny v České republice.

Přečtěte si  Světový den bez tabáku: Brněnská nemocnice u svaté Anny nabízí bezplatné možnosti pomoci s odvykáním kouření

Zdroj a foto: ČEZ, EDU

Doporučujeme

1 Comment

  1. Na blokové dozorně EDU jsou ve směně tři operátoři: vedoucí směny, operátor primárního okruhu a operátor sekundárního okruhu. Nebude tam sama.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*