Rekonstrukce důležitého železničního uzlu v Přerově zvýší rychlost vlaků a posílí bezpečnost

Železniční uzel Přerov
Železniční uzel u Přerova

Zvýšení traťové rychlosti, zkrácení jízdních dob vlaků i vyšší bezpečnost provozu si slibují odborníci od rekonstrukce další části železniční stanice Přerov. Začala nedávno, bude stát téměř 3,8 miliardy korun. Modernizace důležitého železničního uzlu v Přerově, ve kterém se pomocí výhybny u Dluhonic stýkají tři hlavní železniční tratě, má skončit v roce 2022. Při slavnostním zahájení rekonstrukce to dnes řekl Miroslav Bocák ze Správy železnic.

Po úseku z Přerova do Hranic a do Olomouce je na řadě “triangl”

Stavba navazuje na již hotové modernizace traťových úseků z Přerova do Hranic na Moravě a do Olomouce i na dokončenou první etapu přestavby přerovského uzlu. “Nyní přijde na řadu takzvaný triangl, na kterém se nachází také výhybna Dluhonice,” uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Dělníci se zaměří hlavně na přestavbu výhybny Dluhonice a navazujících traťových úseků z Přerova do Prosenic, z Dluhonic do Prosenic a z Přerova do Dluhonic. Zrušeny budou dva přejezdy, které nahradí silniční nadjezd, souběžná silnice a lávky pro pěší. Dělníci opraví železniční spodek a svršek i mostky a propustky. Rekonstruováno bude zabezpečovací a sdělovací zařízení a trakční vedení.

Výhybna u Dluhonic umožňuje odklonit vlaky jedoucí z Olomouce buď do Přerova a dál do Břeclavi a Brna nebo je nasměrovat na trať vedoucí přes Hranice do Ostravy. Stejnou roli hraje i u vlaků jedoucích z Přerova. Po modernizaci výhybny se zvýší plynulost a bezpečnost provozu vlaků. Nově bude výhybna u Dluhonic ovládána dálkově z Centrálního dispečerského pracoviště Přerov. Po rekonstrukci souvisejících traťových úseků budou moci vlaky mezi Přerovem a Prosenicemi jezdit rychlostí až 160 kilometrů za hodinu. V příštích letech by v této části Přerova měla následovat stavba nového mimoúrovňového křížení tratí.

Dvouletá rekonstrukce se zřejmě neobejde bez dopravních výluk.

Zdroj: ČTK, foto: MORAVIA CONSULT Olomouc a.s.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*