Rodem Čech, volbou Moravan. Zemřel cestovatel Miroslav Zikmund

Miroslav Zikmund (vpravo) se svým cestovatelským partnerem Jiřím Hanzelkou

Ve středu 1. prosince zemřel v úctyhodných 102 letech cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund. S Jiřím Hanzelkou tvořili slavnou československou cestovatelskou dvojici. Pocházel ze západočeské Plzně, později mu učaroval moravský Zlín, kde také dožil.

Miroslav Zikmund se narodil v plzni v roce 1919 do rodiny strojvůdce. Svou první cestu podnikl už v šestnácti letech na Podkarpatskou Rus, která tehdy byla součástí Československa. Při studiích na Vysoké obchodní škole se seznámil s Jiřím Hanzelkou, který se stal jeho trvalým cestovatelským partnerem i spoluautorem cestopisů.

V letech 1947–1950 spolu podnikli cestu do Afriky a Jižní Ameriky. Celou výpravu absolvovali vozem Tatra 87. Z této cesty bylo rozhlasem odvysíláno přes sedm set reportáží. Vyhotovili také velké množství fotografií a filmového materiálu. O komunistickém převratu v Československu v únoru 1948 se dozvěděli v tehdejším Belgickém Kongu. Mezi ikonické zážitky patřilo přenocování na vrcholu Cheopsovy pyramidy v Egyptě či setkání s lovci lebek z kmene Šuárů v Ekvádoru.

Normalizační režim mu zakázal publikovat

Druhou výpravu podnikli již s doprovodem ve dvou upravených nákladních vozech Tatra 805 v letech 1959–1964. Při této výpravě projeli Asii a Oceánii. Přivítáni byli na zaplněném Staroměstském náměstí. V roce 1968 se Miroslav Zikmund postavil na stranu požadavků takzvaného Pražského jara, proto mu bylo po nástupu normalizačního režimu znemožněno dále publikovat a účastnit se veřejného života.

Na cestování ale zcela nezanevřel a po roce 1989 se znovu vypravil do zahraničí. Vydal se do Japonska, Austrálie, na Nový Zéland, Sibiř, Srí Lanku a Maledivy, projel také Spojené státy.

Slavné cestovatelské dvojici Hanzelka-Zikmund byla v roce 1993 udělena cena E. E. Kische za celoživotní dílo, v roce 1999 převzali z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy II. stupně. V roce 2014 Miroslavu Zikmundovi udělil prezident Miloš Zeman Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.

Nový domov našel ve Zlíně

Miroslav Zikmund v roce 1953 zakoupil vilu na Nivách ve Zlíně, který se mu stal novým domovem a Morava novou vlastí. Později rád prohlašoval “jsem rodem Čech, volbou Moravan”. Na adrese Žlebová prožil, jak sám vzpomínal, skutečně šťastných a pracovně tvůrčích 70 let. Začátkem minulého roku svou milovanou vilu předal dál. Stará se o ni Nadační fond Zikmundova vila, který cestovatelův zlínský domov otevře veřejnosti.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Slavné cestovatelské dvojici je ve Zlíně také věnována stála expozice S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly. Původně sídlila na zlínském zámku, později byla přestěhována do bývalého areálu Baťových závodu a nově instalována v budově 14/15 Baťova institutu.

Miroslav Zikmund krátce před svými 99. narozeninami

Autor: pjk, foto: archiv, Muzeum jihovýchodní Moravy, Nadační fond Zikmundova vila, Petr Horký

Doporučujeme


1 Trackback / Pingback

  1. Rodem Čech, volbou Moravan. | Moravský národ

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*