Rodiště krále Ječmínka čeká nový život. Zámek v Chropyni přechází na město, kraj nemá zájem

Zámek Chropyně na Kroměřížsku

Zámek v Chropyni nedaleko Kroměříže bude od letoška fungovat v novém režimu. Provoz už nebude zajišťovat Muzeum Kroměřížska spadající pod kraj, ale město Chropyně. Rodiště moravského krále Ječmínka je v majetku Arcibiskupství olomouckého, které změnu vnímá jako impuls k novému rozvoji památky.

Změnu si vyžádalo rozhodnutí vedení Zlínského kraje, které ztratilo zájem o provozování chropyňského zámku. Finanční priority totiž našlo jinde. „V květnu tohoto roku otevíráme nový areál hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice, kde už nyní zaměstnanci muzea intenzivně pracují. Musíme tak personál i finanční prostředky přednostně směrovat do našich objektů,“ vysvětlila důvody ukončení dlouholeté výpůjčky ředitelka Muzea Kroměřížska Martina Miláčková.

Na situaci následně zareagovalo vedení samotného města Chropyně, které rozhodlo, že památku uzavřít nenechá. „Chápeme velkou finanční, personální a provozní zátěž. Ale přeci jen, zámek je naše rodinné stříbro a my nemůžeme jen tak stát a nečinně přihlížet,“ shrnula starostka Věra Sigmundová. Zastupitelé podle ní schválili převod částky čtyři sta tisíc korun příspěvkové organizaci Služby občanům Chropyně, která bude pro letošek provoz zámku zajišťovat. „Zahájení sezóny bude vzhledem k nutnosti provést inventarizaci a převod stávajícího majetku posunuto, pokusíme se ale zámek otevřít co nejdříve,“ dodala chropyňská starostka.

Zámek oživíme výstavou i akcemi

Město jedná s arcibiskupstvím o dlouhodobé spolupráci. Pro příští sezonu nachystá novou expozici a řadu kulturních akcí. “Chceme zámek zatraktivnit nejen pro turisty, ale také pro chropyňské občany. Chuť a nápady k tomu máme,“ ujistila starostka Sigmundová. Jak muzeum, tak arcibiskupství počítají se zapůjčením stávajících expozic a muzeum nabídlo pro další fungování i metodickou pomoc.

„Arcibiskupství olomoucké má jiné poslání než jen péči o památky, ale svěřeného dědictví si váží a chce, aby sloužilo lidem. Proto rádi svěřujeme provoz zámku městu Chropyně, které k němu má přirozený vztah,“ uvedl k změně provozu moravský metropolita a olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Muzeum Kroměřížska na zámku, který je majetkem Arcibiskupství olomouckého, na základě smlouvy o výpůjčce od roku 1993 zajišťovalo provoz i průvodcovskou službu pro návštěvníky a také připravovalo tematické výstavy v rozlehlých sálech v přízemí, kde se nachází i nevelký památník skladatele a hudebního teoretika Emila Axmana.

Přečtěte si  Nová strategie ve Frýdku-Místku: Radnice odmění zubaře za pohotovostní služby dvěma miliony korun

V prvním patře je pak umístěn Rytířský a Ječmínkův sál, který připomíná legendárního moravského krále Ječmínka, který na Moravu přijede se svým vojskem, až jí bude nejhůře. V přilehlých místnostech jsou nastíněny dějiny Chropyně počínaje pravěkem, dějiny místního zemědělství, rybníkářství a lidové kultury. Ve druhém patře je pak umístěn památník slavného chropyňského rodáka, malíře, sochaře a grafika Emila Filly.

Zdroj: Arcibiskupství olomoucké, foto: vychodni-morava.cz, Arcibiskupství olomoucké

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*