Rozhovor: Bojuju otevřeně za Moravu. Zemské zřízení pomůže celé republice, burcuje Pavel Trčala

ADVERTORIAL: Brněnský sportovec a podnikatel Pavel Trčala kandiduje v nadcházejících volbách do Senátu s ambiciózním programem. Chce v České republice obnovit zemské zřízení, to znamená, že by Čechy, Morava, Slezsko měly zemskou samosprávu podobně jako v sousedním Rakousku či Německu. Co ho k tomu vede a jaké pro to má argumenty? To se dočtete v následujících rozhovoru.

Kandidujete do senátu v Brně. Co je vašim cílem?

Mou prioritou je z pozice senátora zvoleného na Moravě bojovat za Moravu a nastartovat diskuzi o nutnosti obnovení zemského zřízení. Spolkové uspořádání by bylo geograficky, správně, finančně a kulturně spravedlivější a výhodnější pro všechny země v rámci ČR, tedy pro Moravu, Čechy, i Slezsko.

Vy osobně tedy pocházíte z Moravy?

Moje maminka pochází z Valašska, můj tatínek je z Brna, kde jsem se narodil a vyrostl. Moje srdce bije pro Moravu.

Jako jediný z kandidátů za Moravu dokonce otevřeně bojujete …

Ano. Před dvěma lety jsme vylepili Moravské vlajky na nelegální billboardy kolem dálnic. Letos jsme napsali nápisy na hranici Moravy a Čech. Snažíme se opravovat média, která chybně prezentují, že je Morava v Čechách. Všechny tyto aktivity měly velký ohlas mezi lidmi.

Žil jste v zahraničí a po návratu do ČR jste nezakotvil v Praze jako mnozí, ale vrátil jste se do Brna. Proč?

Po studiích ve Spojených státech a práci například v Africe nebo v Jižní Americe jsem se vrátil do své rodné Moravské země. Ano, jistě bych v Praze měl větší kariérní možnosti, ale patřím na Moravu, kterou miluju od Pálavy až po Praděd, od Devíti skal až po Radhošť. Nepovažuju za správné, že mladí lidé z Moravy odcházejí do Prahy, protože si tam více vydělají.  Ale nemůžeme to mít za zlé pouze jim. Je to celkově způsobeno tím nezdravým pragocentrismem, který škodí nejen Moravě, ale celé republice.

Co vás vede k tomuto boji za Moravu?

Postavení Moravy je aktuálně nejhorší za celou její více než tisíciletou existenci. Morava fakticky neexistuje, je pouze termínem v předpovědi počasí. Ve veřejném prostoru začíná být běžné, že se o celém území České republiky mluví jako o Čechách. Nechci, aby moje děti začaly říkat, že žijeme v Čechách. Ústava jasně hovoří o občanech v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, a je proto velmi arogantní a neuctivé používat název Čechy pro celou Českou republiku.

Ano, termín Čechy se médiích objevuje stále více …

Někteří moderátoři či redaktoři to určitě nemyslí špatně. Naprosto mylně si myslí, že Morava je jen nějaký region, který je vlastně v Čechách. To je samozřejmě naprostý geografický protimluv. A přesto se takto vyjadřují i vzdělání lidé. Děje se tak, protože si to necháme líbit.

Myslíte, že v tom hraje roli také fakt, že ČR je rozporcovaná do malých krajů ?

Absurdně vytvořené kraje nerespektují geografickou logiku ani historické vazby a není žádným tajemstvím, že byly vytvořeny se zásadním úmyslem rozbít Moravu. Dříve jsme měli Moravský zemský sněm, tedy parlament Moravy, a o věcech Moravy se rozhodovalo na Moravě.

Jakou tedy navrhujete alternativu?

Zemské uspořádání po vzoru Německa či Rakouska by pro celou Českou republiku bylo mnohem výhodnější. Opravdu bylo potřeba vytvořit kraj v každém větším okresním městě? Aktuálně jsou tyto absurdní kraje tak malé, že se stejně musejí slučovat do “dvojkrajů”, aby mohly participovat na dotacích z EU. Tyto kraje jen uměle zvyšují počty úředníků a jsou obrovskou zátěží pro rozpočet. Paradoxně však z rozpočtového určení daní dostávají jen asi osm procent.

Co by mohla Morava jako spolková země případně změnit?

Je toho opravdu hodně. Začněme například infrastrukturou. Zatímco Praha si prosazuje nové metro či obchvat, investice na Moravě jsou naprosto žalostné. Například spolkové země v Německu disponují třiceti procenty z rozpočtového určení daní. Věřím, že pokud by mohla Morava sama rozhodovat o svých financích, tak by byla mnohem větší šance mít co nejdříve třeba dálnici z Brna na Vídeň či na Svitavy. Obchvat Přerova by byl dávno hotov a ze Zlína do Břeclavi by se konečně dalo jet po dálnici a děti v Ostrožské Nové Vsi nebo v Hodoníně by mohly normálně přejít přes cestu.

Myslíte tedy, že je v současnosti dopravní infrastruktura na Moravě zaostalá?

Musíme si uvědomit, že dříve byla Morava na absolutní světové špici nejen co se týče dopravní infrastruktury. První železnice s lokomotivou na evropském kontinentu, tedy mimo Velkou Británii, byla mezi Brnem a Vídní. Je obrovskou ostudou, že vlaky z Brna do Vídně jezdí stejně rychle dnes jako před sto lety. A to vede tato trať rovinatou krajinou bez významných přírodních překážek. Na této trati už dávno měli jezdit rychlovlaky.

Proč by voliči měli volit právě vás?

Je zřejmé, že Morava nepotřebuje Prahu, ale Praha potřebuje Moravu. Měli bychom se přestat stále jen klanět Praze. Ostatní kandidáti vám toto nikdy neslíbí, protože jsou svázání s politickými stranami, které mají sídlo a vedení právě v Praze. Je čas dát světu vědět, že Brno není vesnice u Prahy, ale hlavní město Moravy.

Pavel Trčala je brněnský sportovec, podnikatel a moravský patriot. Studoval ekonomii v USA, hovoří plynně několika světovými jazyky. Coby nadšený surfař a cestovatel navštívil přes sto čtyřicet zemí světa. V roce 2005 dosáhl vrcholu hory Mount Everest jako doposud nejmladší československý horolezec. Z druhého výškového tábora navíc sjel na lyžích. Lyžování je také jeho hlavním podnikatelským oborem. V zimě organizuje lyžařské zájezdy, a v létě provozuje vodní sporty. Na Brněnské přehradě postavil vlek pro vodní lyžování. Dlouhodobě se také snaží v Brně postavit sjezdovku. V roce 2018 spoluzakládal Moravské zemské hnutí, za které letos kandiduje do senátu v brněnském obvodu.

Zadavatel a zpracovatel: Moravské zemské hnutí

Doporučujeme


3 Comments

  1. Ano P. Trčala je dobrá volba a za Moravu opravdu bojuje při každé příležitosti. Na rozdíl od těch , kteří si na Moravu a moravské hlasy vzpomenou jen při volbách .

    • Má neskutečný přehled díky svým mimořádným jazykovým schopnostem a disponuje srovnáním s hodně přes stovkou zemí světa. Je plně kompetentní hodnotit objektivně tento marasmus, který je v ČR udržován mocenskými strukturami svázanými ještě s dobou nesvobody před rokem 1990.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*