
Po pauze vynucené koronavirovou pandemií začala společnost Moravské naftové doly s dalšími průzkumnými vrty na ropu a zemní plyn na jihu Moravy. První vyrostl u Šakvic. Pokud sondy narazí na nerostné suroviny, začne zde těžba stejně jako například u Mikulova, kde nedávno zahájilo provoz nové plynové středisko.
Na jihu Moravy se pokračuje s hledáním ropy. První průzkum byl zahájen v obci Šakvice v okrese Břeclav. Provádění průzkumů zaznamenali lidé z blízkého okolí, a to díky věži vysoké 55 metrů.
“Soustava několika stovek speciálních tyčí ovládaná z kabiny sahá do hloubky dva a půl kilometru a naši těžaři chtějí postoupit ještě hlouběji. Na nerostné suroviny by mohli narazit ve třech a půl kilometru,” informovala společnost Moravské naftové doly (MND).
Těžba by pomohla vzniku domova pro seniory
Pokud by došlo k objevu dalšího zdroje ropy a zemního plynu, mohlo by se zde začít s těžbou. U Mikulova se už například těží. MND tady v těchto dnech zahájily provoz nového plynového střediska. Plyn z něj pokryje roční spotřebu zhruba desítky tisíc domácností.
„Středisko je naprosto bezobslužné. Veškerá těžba je řízená z centrálního dispečinku. Předpokládáme, že ho budeme využívat takových čtyři až pět let,“ uvedla pro veřejnoprávní Českou televizi ředitelka divize průzkumu a tržby dolů Jana Hamršmídová.
Část peněz z poplatku za těžbu vždy získává obec. Pokud by došlo k zahájení těžby v Šakvicích, mohl by se vzniknout domov pro seniory. „Moje představa je zřídit tady domov seniorů, kde bychom se dokázali postarat o staré lidi i v době, kdy se nedokážou pohybovat,“ citovala ČT starostku Šakvic Drahomíru Dirgasovou. Úspěch či neúspěch průzkumu se podle vedení MND prokáže během několika týdnů.
Společnost Moravské naftové doly zajišťuje těžbu ropy a zemního plynu na Moravě. Začátky zdejší těžby zasají do roku 1913. Těží se v oblasti Vídeňské pánve, Karpatské předhlubně a Hornoslezské pánve.
Zdroj: MND, foto: Pixabay
Buďte první kdo přidá komentář