Rybáři zachrání ryby ve Svratce před bagry, z brněnského nábřeží bude náplavka

Nábřeží Svratky v Brně projde změnou. Na tříkilometrovém úseku řeky je předtím nutné vylovit ryby.

Výlov neobvyklého rozsahu zažije o víkendu tříkilometrový úsek řeky Svratky na území Brna. Bude předcházet zahájení výstavby svratecké náplavky. Pak se do řeky ponoří bagry a rypadla, kvůli kterým by mohly ryby uhynout.

Podle rybářů se jedná o odlov výjimečný zejména svým rozsahem, kdy je potřeba odlovit kompletní rybí společenstvo z téměř tříkilometrového úseku řeky. Ryby bude lovit dvacetičlenná skupina rybářů. Odlovené ryby budou vysazeny do úseku níže po proudu, který je oddělen migrační bariérou.

„Očekáváme výskyt hlavně reofilních druhů, tedy ryb, které preferují pobyt v proudu řek. Jde například o parmy obecné, ostroretky stěhovavé, jelce tlouště, a další druhy. Hlavním cílem je odlovit ryby, aby nedošlo v průběhu stavby k havarijnímu úhynu a současně odlovit generační ryby před výtěrem tak, aby v době stavebních prací nebyl v řece letošní potěr,” uvedl hydrobiolog Jan Grmela z Mendelovy univerzity.

Odlov začne v sobotu v devět hodin nad železničním mostem na Štýřickém nábřeží. Rybáři pak budou postupovat proti proudu řeky směrem ke koupališti Riviéra. „Za sobotu bychom rádi odlovili polovinu úseku po ulici Rybářská. V neděli plánujeme dokončení odlovu,” upřesnil Grmela.

Nábřeží projde změnou

Brno začalo stavět protipovodňová opatření okolo Svratky začátkem letošního roku. Cílem je ochránit město před stoletou vodou. Pro Brňany bude mít stavba, která by měla skončit příští rok na podzim, přínos v tom, že umožní zpřístupnit řeku pro odpočinek a rekreaci. Vzniknou totiž nová nábřeží.

Řeka je nyní spoutaná v betonovém korytě. Nové koryto bude mnohem přírodnější a přirozenější. Novou podobu navrhl tým již zesnulého věhlasného brněnského architekta Ivana Rullera, který zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži. Úpravy vyjdou na více než jednu miliardu korun.

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme

1 Comment

  1. Z článku….Pro Brňany bude mít stavba, která by měla skončit příští rok na podzim, přínos v tom, že umožní zpřístupnit řeku pro odpočinek a rekreaci. Vzniknou totiž nová nábřeží.
    To je ale málo. Řeku je třeba oživit. Oživit turistickými plavidly, tak jak to mají téměř všechna velkoměsta v Evropě. Tento krok by Brno náležitě “pozvedl”. K tomu by bylo potřeba vybudovat několik jezů s jednoduchými plavebními komorami. Při rozsahu plánovaných prací, by to nemělo být nemožné. Brňané i návštěvníci moravské metropole by toto oživení řeky určitě přivítali.👍

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*