S koncem prázdnin posílí České dráhy spoje a na tratě se vrátí školní vlaky. Studenti jezdí za polovic

S blížícím se koncem prázdnin a očekávaným nástupem školáků zpět do měst, se rozhodly České dráhy zesílit své dálkové spoje. Nicméně, cestující jsou vyzváni, aby si zabezpečili své rezervace včas a pokusili se cestovat mimo rušné doby. Od pondělí 4. září se na koleje vrátí takzvané “školní spoje”, které během prázdnin neprovozovaly. Žáci a studenti mají možnost využít speciální jízdné s 50% slevou pro cesty do školy a navíc si mohou pořídit ještě výhodnější časové nebo traťové předplatní jízdenky.

V souvislosti se zahájením školního roku v pondělí 4. září lze očekávat, že se budou lidé z dovolených a prázdnin vracet postupně během několika dní. Přesto České dráhy o posledním prázdninovém víkendu své vlaky posílí.

„Do vlaků zařadíme plánované posily a budeme mít připravené také vozy pro operativní posilování nejvytíženějších vlaků. Přesto cestujícím doporučujeme včasný nákup jízdenek, zajištění rezervací a využití vlaků mimo přepravní špičku,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu. Posilové vozy pro operativní posílení vlaků budou připraveny v důležitých železničních uzlech, jako jsou Praha, Olomouc a Bohumín. Silně využité jsou pravidelně linky z Moravy do Prahy ale i v dalších směrech do velkých měst, jako je Brno nebo Ostrava.

Žáci a studenti cestují se slevou 50 %

Žáci a studenti mohou využívat pro své cesty státem garantované zvláštní jízdné se slevou 50 %. Pro pravidelné cesty mezi domovem a školou mohou využívat také traťové, pásmové nebo časové jízdenky Českých drah a integrovaných dopravních systémů. Ty nabízejí další úsporu při cestování do školy. Například jednorázová jízdenka na 10 kilometrů stojí žáky 15 Kč, při pořízení měsíční jízdenky (20 dní školní výuky, 2 cesty denně) pak vychází cena za jednu cestu na méně než 11 Kč. Výhodnější časové jízdenky Českých drah nebo integrovaných dopravních systémů pro pravidelné cesty např. do zaměstnání mohou využívat i dospělí cestující.

Příklad cen pro žáky a studenty do 26 let (Tarif ČD)
vzdálenostjednorázová cestaměsíční jízdenka
10 km15 Kč434 Kč
25 km29 Kč812 Kč
50 km50 Kč1 414 Kč

Autor: red Zdroj a foto: České dráhy

Související články

Přečtěte si  Brněnský dopravní podnik objednal dalších 20 nových obousměrných tramvají Škoda 45T. Jezdit budou už v roce 2026

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*