Schváleno: Olomouc zahájí převod bytů, po letech uspěl kompromis

Proces převodu, který se táhne dekády, se týká stovek bytů v Olomouci.

Výrazný posun zaznamenal dlouho připravovaný převod čtyř stovek bytů v Olomouci do vlastnictví dosavadním nájemníkům. Zastupitelé schválili variantu s celkovým doplatkem zhruba 50 milionů korun. Prosazovali ji samotní zástupci nájemníků, kteří se na jednání zapojili do diskuze. Páteční rozhodnutí umožňuje zahájit přípravu převodu bytů do vlastnictví jednotlivým nájemníkům.

Kompromisní variantu podmínek převodu čtyř stovek bytů schválilo olomoucké zastupitelstvo na jednání minulý pátek. “Návrh zohlednil předpokládanou neplatnost smluv, uzavřených před více než dvaceti lety, a stanovil variantu převodu bytů dosavadním nájemníkům po uhrazení stanoveného doplatku. Celkový doplatek za stovky bytů bude přibližně 50 milionů korun. Druhá varianta, o které se dnes také jednalo, předpokládala výrazně vyšší doplatek,” informoval tiskový mluvčí města Michal Folta.

Záležitost se táhne dekády

Mimořádně komplikovaný právní problém, který vedení Olomouce i dalších měst dlouho a složitě řeší, vznikl před více než dvaceti lety. Komplikované vlastnické vztahy a právní nejasnosti vyplynuly ze specifik společného projektu výstavby bytových domů ve Slavoníně, Hodolanech a Neředíně. Stavby vznikaly za využití státních dotací ve spolupráci se soukromým sektorem.

Později se spolumajiteli nových bytů se stalo město Olomouc, Družstvo Jiráskova a Družstvo Jižní. O platnosti původních smluv měl podle metodických pokynů ministerstev rozhodnout soud, dosud se tak ale nestalo, a proto je doporučováno ke smlouvám přistupovat jako k neplatným.

“Město nyní proto ve snaze odblokovat situaci a pomoct nájemníkům k převodům bytů bez čekání na výsledek soudů předložilo kompromisní návrh, který sice vychází z předpokladu neplatnosti starých smluv, ale současně volí převod bytů za minimální možný doplatek, který vychází z odborné cenové studie,” vysvětlil Folta. O schválení této varianty podle něj žádali zastupitele i zástupci nájemníků, kteří na jednání vystoupili v diskusi.

Rozhodnutí zastupitelstva je klíčové pro možnost zahájit přípravu k procesu převodu bytů do vlastnictví jednotlivým nájemníkům. K formě a podmínkám převodu se budou muset vyjádřit ještě obě zmíněná družstva jako spolumajitelé nemovitostí.

Zdroj a foto: město Olomouc

Související články

Přečtěte si  Rozhovor: Mrtvé rameno už nebude mrtvé. Olomouc připravuje další etapu protipovodňových úprav

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*