Selhání krajských samospráv zachraňuje soukromý dopravce. Vrací se přímá linka Dačice – Brno

Neschopnost dohody mezi krajem Vysočina a Jihomoravským krajem, byla příčinou zrušení tradiční přímé linky spojující jihozápadní Moravu s moravskou metropolí, na konci loňského roku. Dačice jsou totiž v současnosti začleněny do Jihočeského kraje a trasa vede z větší části přes kraj Vysočina a končí v Jihomoravském kraji. Dotovanou linku však žádný kraj nechtěl sám financovat a tak hrozilo, že jihozápadní Morava přímé spojení s Brnem definitivně ztratí. Proti zrušení se však zvedla vlna odporu včetně petice. Zdá se, že hlasy za zachování spojení byly vyslyšeny, protože od 17. srpna začne linka opět fungovat. Bez podpory dotací ji spustí soukromá společnost UNITED BUSES.

Dačice, Jemnice, Moravské Budějovice, Jaroměřice nad Rokytnou, Hrotovice, Rouchovany, Dukovany, Jamolice, Ivančice a Brno

Nová pravidelná autobusová linka spojuje města Dačice, Jemnice, Moravské Budějovice, Jaroměřice nad Rokytnou, Hrotovice, Rouchovany, Dukovany, Jamolice, Ivančice a Brno. Vyjíždí v pondělí 17. 8. 2020. Z Dačic pojede přímý autobus vždy ve 4:55 v pracovních dnech a v 15:25 v neděli. Do Brna autobusy přijíždí v 7:25 respektive v 17:45. Z Brna do Moravských Budějovic/Dačic pojedou autobusy v pracovních dnech v 10:10 a ve 14:20 a v neděli ve 12:30.

Obce a města po trase získají přímé autobusové spojení po více jak půl roce. “Přímý autobus z Moravských Budějovic do Brna i Dačic jezdil přes 50 let a mezi veřejností byl velmi oblíbený. Proto nás velmi nemile překvapilo rozhodnutí dopravce TRADO BUS z Třebíče, když v prosinci loňského roku všechny spoje na této trase zrušil bez náhrady a jejich případné obnovení si podmínil dotacemi. Přímé spojení regionu s Brnem je velmi důležité jak pro cestu za prací, do školy i k lékaři. Cesta s přestupy pro většinu těchto cestujících nepřichází v úvahu a než by několikrát přestupovali, přemístili se do aut. Proto nové přímé spojení vítáme” vysvětlil Zdeněk Janderka, radní za Moravské Budějovice.

Vedení Kraje Vysočina přímé spojení jihozápadu Moravy na Brno nechtělo. Vzniklo tedy bez dotací

Nová autobusová linka je komerční, bez dotací z krajského rozpočtu. Obce na Vysočině přitom platí v přepočtu 70 korun za obyvatele ročně do fondu na zajištění dopravní obslužnosti. Tuto částku musí hradit i tehdy, kdy doprava neodpovídá požadavkům obcí, nebo potřebám občanů. “Hejtman kraje nám sdělil, že na dopravu nepřispějí. Z pohledu vedení kraje i hejtmana je veřejná doprava financovaná krajem dostatečná a občané podobnou linku prý nepotřebují. Hejtman kraje Vysočina se v dopise zástupcům měst a obcí nechal slyšet, že mají přestupovat. Nová, přímá linka přestupy ušetří a je i rychlejší. Tím bude více konkurenceschopná.” doplnil Zdeněk Janderka. 

Přečtěte si  Začala stavba D55 ze Starého Města do Moravského Písku

22 spojů týdně

UNITED BUSES nabídne cestujícím celkem 22 spojů týdně. 12 spojů je vedeno v celé trase, 10 spojů jede pouze v úseku Moravské Budějovice – Brno. “Linka je komerční. Zatím ji budeme provozovat na své riziko, případná ztráta z provozu půjde tedy za námi. Podle toho nastavíme jízdné a budeme věřit, že zájem o cestu našimi autobusy bude podobný, nebo ještě větší, jako první ohlasy na její znovuzavedení. Jednáme s obcemi a městy aby se na provozu finančně podílely, ale zatím narážíme na nedostatek prostředků v obecních rozpočtech. Nechceme dotaci na každý spoj. Řešení, které nabízíme, je spíše na principu spoluúčasti dotčených obcí. Vyjedeme ale i bez tohoto příslibu.” Uvedl Karel Bílý, majitel UNITED BUSES. 

cof

Cestující bude vozit meziměstský klimatizovaný autobus Irisbus Arway vybavený elektrickým výtahem a plošinou pro přepravou až dvou osob upoutaných na invalidní vozík, nebo 2 kočárků najednou. Autobus v zájezdové výbavě je mimo jiného vybaven bezpečnostními pásy a vysokými sklopnými sedadly s loketními opěrkami a podnožkami.

75% sleva pro děti, studenty a seniory

Na všech spojích UNITED BUSES platí sleva z ceny jízdenky 75% pro děti od 6 do 15 let, mládež do 18 a studenty do 26 let. Sleva je poskytnuta na základě prokázání se průkazem. Stranou ale nezůstanou ani cestující v produktivním věku, kteří na státní slevy nedosáhnou. S elektronickou jízdenkou z našeho eshopu získají automaticky po každé jízdě 20% CASH BACK z ceny zaplacené jízdenky.  

Základní cena jízdenky zakoupené v eshopu, bez výše uvedených slev, bude stát z Dačic do Brna 171 Korun, z Jemnice 152 Korun, z Moravských Budějovic 133 korun, z Jaroměřic nad Rokytnou 114 korun, z Hrotovic 100 korun, z Dukovan 76 korun, z Jamolic 71 korun, z Ivančic 52 korun. Jízdenky nejlevněji pořídíte jen na našem eshopu. Zmíněnou trasu Moravské Budějovice – Brno pořídíte již za 106 korun s uplatněním CASH BACKU. Využít můžete i předprodej v síti kanceláří AMSBUS, nebo přímo jednoduchým kliknutím ve vyhledávači spojení idos.cz 

Jízdní řád linky 320921 Dačice – Moravské Budějovice – Brno

Autor: red Zdroj a foto: United Buses

Doporučujeme

4 Comments

  1. Kraje selhávají to je jasné a kraj Vysočina je očividně protimoravský o tom taky nemá cenu debatovat. Otázka zní co dělat aby kraje byly zrušeny. Rozšiřovat informace a články pořád dokola jak je systém krajů nevýhodný nezabírá a krajští papaláši si z toho moc nedělají. Chce to ráznější akce a protesty- jinak se nic nepohne.

  2. Kraj Vysočina těžce selhal, že nedokázal zavést ani onu zmiňovanou náhradu, linku 350 VDV (Veřejná doprava Vysočiny) Třebíč – Telč – Dačice, která měla v Třebíči navazovat na brněnské rychlíky. Použitelná alternativa tudíž ani není.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*