Seniory v domově Iris ještě letos potěší nová zahrada

Domov pro seniory Iris v Ostravě

Zahrada u Domova pro seniory Iris v ostravských Mariánských Horách prochází revitalizací. Město na ni dalo téměř milion a půl korun. Úpravy začaly tento týden, skončí letos v listopadu.

Současný stav neodpovídá potřebám

„Zahrada v zadní části domova neodpovídá potřebám klientů. Ani v jeho okolí není vhodné místo pro trávení volného času. Revitalizace zahrady přispěje k větší pohodě nejen klientů, jejich rodin a přátel během návštěv, ale bude určitě příjemným zpestřením i pro zaměstnance domova,” řekla náměstkyně ostravského primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Součástí úprav zahrady je především nové pojetí zpevněných ploch z dlažby většího formátu, nové altány nebo místa k posezení a odpočinku včetně umístění fittness prvků, vhodných pro seniory. Dojde také k úpravě stávajícího pietního místa. Změní svou podobu tak, že v zahradě vznikne kamenná zídka s artefaktem, u kterého budou moci klienti domova zapálit svíčku při vzpomínce na své blízké například v období dušiček. Autorkou návrhu revitalizace zahrady je ateliér ZAKA, krajinářská architektka Magda Cigánková Fialová.

Chystají se další kroky

Okolí Domova pro seniory Iris se bude proměňovat i v následujících letech, připraveny jsou další dvě etapy revitalizace. V roce 2021 výstavba parkovací plochy s 19 místy včetně prostoru pro handicapované, které bude sloužit návštěvníkům i zaměstnancům domova. V roce 2022 bude následovat vybudování relaxační zóny s jezírkem, procházkovými trasami pro klienty i návštěvníky a také instalace herních prvků pro děti a zázemí pro rodiny, které přicházejí do domova za klienty na návštěvu.

„Naším cílem je vybudovat ucelený areál, jako místo setkávání generací. Chceme, aby se naše zahrada stala perlou na okraji průmyslové zóny a příjemným místem pro trávení času našich klientů i jejich rodin,” uvedl ředitel domova Iris Michal Mariánek.

Domov pro seniory Iris byl založen v prosinci roku 1973, kdy se do bývalých hornických ubytoven Dolu Jan Šverma začali přijímat první obyvatelé. Na přelomu roku 1994/1995 proběhla úplná rekonstrukce budovy. V současné době prochází zdejší zahrada revitalizací.

Zdroj a foto: město Ostrava

Související články

Přečtěte si  Jihlava otevře největší pumptrack v republice, bude hostit mezinárodní závody

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*