Seniory ve Frýdku-Místku vozí po městě taxi za 20 korun. Zájem o službu je velký

Město Frýdek-Místek zavedlo službu taxislužby pro občany starší 70 let s cílem umožnit jim větší mobilitu a soběstačnost. Následující měsíce, i přes komplikace s omezeními z důvodu koronavirové epidemie, prokázaly, že šlo o velmi dobrý krok. Mezi seniory je o službu takový zájem, že byla nově rozšířena o další místa místa, do kterých se mohou prostřednictvím této služby přepravit.

„Senioři využívají tuto službu zejména k přepravě do zdravotnických zařízení, včetně ordinací praktických lékařů. Taxislužbou ale jezdí taky na úřady, na poštu, vlakové a autobusové nádraží nebo na hřbitovy. Nyní jsme vyšli vstříc jejich požadavkům na rozšíření cílových míst. Nově mohou taxislužbu využít i pro přepravu do knihovny a jejich poboček na území města,“ řekl náměstek primátora Marcel Sikora.

Jedna jízda za 20 Kč, stačí průkazka

Taxislužbu pro seniory mohou využívat občané starší 70 let s trvalým pobytem na území města. K dispozici je každý pracovní den od 6 do 14 hodin. Za přistavení vozidla, neboli za jednu jízdu, senior zaplatí 20 korun. Spolu se seniorem se může přepravit i jedna doprovázející osoba, a to zdarma. Aby byla služba dostupná pro co nejvíce klientů, byl stanoven maximální počet jízd, a to na 6 za měsíc.

Podmínkou pro využití Taxislužby pro seniory je kromě trvalého pobytu na území města a věku nad 70 let také speciální průkazka pro využití taxislužby, kterou si mohou zájemci vyřídit v úřední dny na odboru sociálních služeb magistrátu na ulici Radniční 1149 ve Frýdku. Doložit je nutné OP, případně plnou moc, pokud je průkazka vyřizována v zastoupení. 

Zájem o službu rychle roste

Průkaz si do dnešního dne nechalo vystavit na 1 300 seniorů, což je víc jak čtvrtina obyvatel v odpovídající věkové skupině. „Taxislužba pro seniory je čím dál vytíženější. Po jejím zavedení v lednu a únoru ji využívalo na sto seniorů. V době covidu jich bylo v průměru 150 za měsíc. Po rozvolnění hygienických opatření je zájem vyšší. V květnu službu využilo 160 a v červnu 26O seniorů. Počet jízd byl samozřejmě vyšší, senior může službu využít až šest krát z měsíc“ dodal náměstek Sikora.

„Ve městě žije přes čtyři a půl tisíce seniorů nad 70 let. Formou poskytování terénních i odlehčovacích služeb se snažíme, aby byli co možná nejdéle soběstační, nebo abychom ulehčili rodinám, které o ně pečují. Taxi pro seniory je jednou z dalších služeb, které k tomu přispějí,“ zopakoval primátor Michal Pobucký.

Přečtěte si  Odešel Ernst Tugendhat, brněnský rodák a syn stavitelů světoznámé vily

Autor: red Zdroj a foto: město Frýdek-Místek

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*