Silničáři zdokonalují opatření proti šíření slintavky a kulhavky na moravsko-slovenské hranici

Frézování dekontaminační vany Lanžhot

Ihned po potvrzení výskytu nebezpečné slintavky a kulhavky na Slovenku, nařídily státní organy částečné kontroly na hranicích se Slovenskem zaměřených na dopravce zemědělských produktů a vyhlásilo opatření na zákaz dovozu souvisejících komodit. Na hranicích byla také zahájena dekontaminace vybraných přijíždějících vozidel. V současné době dochází k rozšiřování opatření a zdokonalování procesu dekontaminace. V Lanžhotě již probíhá příprava dalších dvou dekontaminačních van a s obdobnými opatřeními se počítá i na dalších vybraných hraničních přechodech.

Na hraničním přechodu Lanžhot nyní pracují jedna fréza a tři kusy velké techniky od ŘSD. „Naším cílem je nyní co nejrychleji vybudovat dvě dezinfekční vany podle technické specifikace, kterou nám poskytl Hasičský záchranný sbor. Vany budou v prostoru bývalé celnice přímo pod střechou, kde se v době, kdy ještě nefungoval Schengenský prostor, odbavoval veškerý provoz. Nyní brousí fréza vanu, která bude menší a bude odbavovat ten větší proud kamionů, které nejsou tak rizikové. Druhá vana bude rozměrnější, aby zvládla pojmout polní dekontaminační linku hasičů. Předpokládáme, že obě vany uvedeme postupně do plného provozu už v sobotu,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Kamiony musí na přechodu v Lanžhotě počítat se zpožděním.

Vyjadření mluvčího ŘSD Jana Rýdla

ŘSD se připravuje na to, že stejné technické řešení by poskytlo pro hraniční přechod Jablunkov. S hasiči jednáme i o dalších lokalitách. Opatření dělá ŘSD ve spolupráci s hasiči a policisty. O opatřeních rozhodli ve čtvrtek ministři dopravy a zemědělství. ŘSD mělo na místě během 20 hodin techniku a začalo frézovat.

Rozhodli jsme se, že dezinfekci budeme provádět na pěti hraničních přechodech. O víkendu provedeme technické úpravy na hraničním přechodu Lanžhot včetně frézování části vozovky v prostoru celnice, aby bylo možné co nejsnáze provádět dezinfekci vozidel. Jsme připraveni tato opatření rozšířit, pokud provizorní řešení nebudou postačovat, například na hraniční přechod u Jablunkova,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Silničáři se především zaměřují na nákladní vozidla, která mohou představovat větší riziko, protože projížděla územím, kde mohlo dojít k ohrožení slintavkou a kulhavkou. Dezinfekce a její dodávka je v kompetenci státní veterinární správy a ministerstva zemědělství. Všechno směřuje k tomu, aby bylo možné rychle provést technická opatření a počínaje pondělkem zahájit dezinfekci na hraničních přechodech.

Na vybraných přechodech provedeme technické úpravy, vyfrézujeme část vozovky, aby vznikla vana, ve které se budou dezinfikovat kola nákladních aut. Hasiči zároveň zkoušejí varianty mobilních dezinfekčních zařízení. Pokud se ukáže, že mobilní zařízení nestačí, budeme schopni totéž provést u Jablunkova. U ostatních přechodů, kde prostorové možnosti neumožňují technické úpravy, budeme spoléhat na mobilní zařízení,“ dodává Martin Kupka.

Epidemie slintavky a kulhavky, která v březnu vypukla na Slovensku, byla poprvé potvrzena na farmách na jihu země, pravděpodobně byla zavlečena z Maďarska. Virus, postihující kopytníky, se rychle šíří přímým kontaktem zvířat, omezeně i větrem či kontaminovanými předměty. Slovenské úřady evidují ohniska i na západě země u hranic, což zvyšuje riziko přenosu do České republiky. Ta proto zpřísnila kontroly na hranicích, zakázala dovoz zvířat i produktů z postižených oblastí a nasadila dekontaminační týmy. Zatím se nákaza do ČR nerozšířila, ale hrozba zůstává vážná.

Autor: red Zdroj a foto: ŘSD

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*