
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková na konci srpna rezignuje na svou funkci. Podle svých slov nesouhlasí s názory i lidským přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Odmítá jej nadále zastupovat.
„Nechci a nemohu nadále zastupovat ombudsmana Stanislava Křečka ani s ním jakkoli spolupracovat, neboť s jeho názory, lidským i profesním přístupem zásadně nesouhlasím,“ sdělila Šimůnková.
Ombudsman Křeček v reakci uvedl, že za rezignací stojí převážení emocí nad profesionálním přístupem. „Rezignaci beru na vědomí. Lituji, že naše spolupráce nebude pokračovat, počítal jsem s ní. Podle mého názoru převážily emoce nad reálným profesionálním přístupem k práci,“ uvedl Křeček.
Křeček a Šimůnková byli dlouhodobě ve sporu. V minulosti se střetli kvůli výrokům na adresu Romů či v tématu práv dětí a přítomnosti otců u porodu v době epidemie.
O sporu mezi Křečkem a Šimůnkovou jsme už dříve psali v tomto článku.
Ombudsman už dříve stáhl svou zástupkyni z vládních rad, v nichž zastupovala kancelář veřejného ochránce práv. Od července jí pak odebral veškerou agendu. Jako důvod dodatečně uvedl prodlevy při řešení kauz, což Šimůnková odmítla.
„Zvažuji kroky na svoji právní obranu,“ zopakovala končící zástupkyně. Práci podle svých slov vykonávala intenzivně a svědomitě. Po odebrání úkolů se jí už nemohla naplno věnovat.
Šimůnková zároveň apelovala na úpravu zákona o veřejném ochránci práv. Poukázala na podobné postavení ombudsmana a jeho zástupce. Situace, kdy má svou agendu jen ochránce a pracovní náplň zástupce je vyprázdněná, je podle ní proti smyslu normy.
Premiér Fiala: Šimůnková by měla dál pracovat pro stát
Předseda vlády Petr Fiala vyjádřil lítost nad ohlášenou rezignací Šimůnkové. Podle něj jde o uznávanou expertku na lidská práva s řadou zkušenosti. Premiér bude zároveň hledat cesty, jak může dosavadní zástupkyně ombudsmana nadále pracovat pro stát. Zmínil i možnost legislativní úpravy.
Veřejného ochránce práv i jeho zástupce vybírá Poslanecká sněmovna na šest let. Nemůže jej odvolat. Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová alespoň vyzvala Křečka k rezignaci. Celou kauzu považuje za výsledek jeho osobního selhání.
„Stanislav Křeček jako veřejný ochránce práv ze své funkce nese odpovědnost za fungování celého úřadu. Vyústění situace rezignací jeho zástupkyně je tak jeho selháním ve funkci,“ uvedla Pekarová Adamová.
Za Šimůnkovou se zároveň postavila řada organizací, některé připojily výzvu Křečkovy k rezignaci na post ombudsmana. Křečkovy výroky na adresu menšin a uprchlíků odsoudil přednedávnem Senát. Už dříve se jim věnovala i Evropská komise, která žádala vysvětlení.
Moniku Šimůnkovou do funkce ombudsmanovy zástupkyně zvolila sněmovna v listopadu 2019, Stanislava Křečka vybrala na post veřejného ochránce práv v únoru 2020. Mandáty jsou šestileté, ani jednoho nelze odvolat. Mandáty jsou šestileté. Šimůnková musí svou rezignaci oznámit předsedkyni sněmovny. Podle svých slov oficiální oznámení doručí den před koncem srpna.
Autor: pjk, foto: Kancelář Veřejného ochránce práv
Paní Šimůnková je také členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
https://www.vlada.cz/cz/ppov/zalezitosti-romske-komunity/clenove/